Avrupa

Arnavutluk’un ardından Bosna Hersek de depremle sarsıldı

UHA HABER / Arnavutluk’u sarsan son yılların en büyük depreminin ardından arama kurtarma çalışmaları devam ederken, Saraybosna da depremle sarsıldı.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı’nın Reuters‘e dayandırdığı haberinde, Arnavutluk’un başkenti Tiran’ın 30 kilometre kuzeydoğusunda meydana gelen 6.4 büyüklüğündeki depremde en az 15 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından merkez üssü Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’nın 75 kilometre güneyinde olan 5,4 şiddetinde bir deprem meydana geldiği bildirildi.

Saraybosna’da meydana gelen depremde henüz can kaybı olduğuna dair bir bilgi bulunmuyor.

Arnavutluk’ta yerel saatle sabaha karşı dört sularında gerçekleşen deprem Savunma Bakanlığı’nın açıklamalarına göre ülkede son 30 yılda görülen en şiddet deprem. Arnavutluk’ta 21 Eylül tarihinde de 5,6 şiddetinde bir deprem meydana gelmiş ve depremde yaklaşık 500 ev zarar görmüştü.

ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS) depremin merkez üssünün Tiran’ın 30 kilometre batısında ve 10 km derinlikte olduğunu belirtti.

Arnavutluk’taki depremde en az 15 kişinin hayatını kaybettiği, en az 600 kişinin de yaralandığı belirtiliyor. Arnavutluk Başbakanı Edi Rama Avrupa Birliği ülkelerinin, ABD ve komşu ülkelerin yardım teklif ettiğini, Türk, Yunan ve İtalyan mevkidaşlarıyla görüştüğünü kaydetti. Rama Yunanistan ve Kosova’nın yardım göndereceğini belirtti. Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Ahmet Yörük de Türkiye’den Arnavutluğa yardım ekibi gönderildiğini söyledi.

Kurtarma çalışmaları devam ediyor

Arnavutluk’ta göçük altında kalanları kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Arnavutluk Savunma Bakanlığı, Thumane’nin kuzeyinde bir köyde iki kadının göçük altında kaldığını ve Kurbin’de olayın şokuyla camdan atlayan bir kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Savunma Bakanlığı, depremde hayatını kaybeden diğer üç kişinin ise Dıraç’ta yıkılan bir binanın göçüğünden çıkarıldığı bilgisini verdi. Kuzeydeki Leş kenti yakınlarında da bir kişinin öldüğü aktarıldı.

Thumane’de ilk yardım ekipleri ve vatandaşların enkaz altında kalanları kurtarmaya çalıştığı bildirildi. Göçük altından çıkarılanların durumlarının iyi olmadığı aktarıldı.

Acil yardım ekibi çalışanları yerel basına yaptıkları açıklamada, hayatını kaybedenlerden birinin torununu korumak için vücudunu siper eden yaşlı bir kadın olduğunu söylediler.

Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Yörük de Türkiye vatandaşlarının kaldığı bir otelin depremde çöktüğünü ve 20 kadar kişinin kurtarıldığını söyledi.

[UHA Haber Ajansı, 26 Kasım 2019]

Deutsche Welle

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir