Avrupa

Arnavutluk’ta hükümet karşıtı protestolar şiddetleniyor

UHA HABER / Arnavutluk’ta hükümet karşıtı protestolara şiddet karıştı. Molotof kokteyli atan göstericilere polis göz yaşartıcı gaz ve TOMA ile müdahale etti. Muhalefet pazartesi günü daha büyük bir protesto çağrısı yaptı. 
Diriliş Ertuğrul ile ilgili görsel sonucu
Arnavutluk’ta Demokratik Parti liderliğindeki muhalefetin yolsuzluk ve organize suçla bağlantısı olmakla ve seçimlerde hile yapmakla suçladığı Sosyalist Başbakan Edi Rama ve kabinesine karşı protesto gösterileri düzenleniyor. Binlerce kişi başkent Tiran’da parlamentonun önünde toplanarak Başbakanı istifaya çağırdı ve seçimlerin yenilenmesini talep etti.

Cumartesi günü yapılan protestolarda bazı göstericilerin molotof kokteyli atması üzerine polis gösteriye biber gazı ve TOMA’larla müdahale etti. 12 polisin ve protestocuların yaralandığı ve bazı protestocuların da gözaltına alındığı bildirildi.

Muhalefet aylardır Başbakanı istifaya davet ediyor. Hükümet muhalefetin yönelttiği suçlamaları reddediyor. Başbakan Rama protestolarda yaşanan şiddetle ilgili larak “Arnavutluk yaralandı” ifadesini kullandı.

2013 yılından beri iktidarda olan Rama 2017 yılındaki seçimlerde yeniden göreve gelmişti. Muhalefetteki Demokratik Parti’den 60 milletvekili şubat ayında Rama’yı protesto amacıyla istifa etmişti. İktidardaki Sosyalistlerin 140 sandalyeli mecliste 74 sandalyesi bulunuyor.

Haziranda yerel seçimler

Arnavutluk haziran ayında Avrupa Birliği’ne tam üyelik müzakelerine başlamak için yaptığı başvurunun neticelenmesini bekliyor. Ülkede haziran ayında ayrıca yerel seçimlerin yapılması planlanıyor.

TİRAN, DW, UHA HABER 

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir