Sağlık & Yaşam

Araştırma: İnsan vücudunda mikroplastik tespit edildi

Bilim insanları yaptıkları pilot araştırmada insan dışkısında mikroplastikler tespit etti.

Ege'nin HamsisiViyana Tıp Ünivertesi ile Avusturya Çevre Dairesi tarafından yapılan araştırmaya farklı ülkelerde yaşayan sekiz denek katıldı.

Bir haftalık izleme süreci sonunda insanların dışkısında dokuz farklı plastik madde olduğu ortaya kondu.

Uzmanlar mikroplastiğin insan sağlığına etkisini anlamak için kapsamlı inceleme ve testlerin yapılması gerektiğini söylüyor.

Araştırmada İngiltere, İtalya, Finlandiya, Hollanda, Polonya, Rusya, Japonya ve Avusturya’dan yaşı 33 ile 65 arasında değişen beş kadın ve 3 erkek denek seçildi.

Bir hafta boyunca plastik ambalajlı yiyecekler yiyen veya pet şişelerden su içen deneklerin beslenme programı incelendi. Bu süre zarfında vejeteryan beslenmeyen deneklerden bazıları balık ve deniz ürünleri yedi.

Plastik insan sağlığına zararlı mı?

Laboratuvarda yapılan mikroplastik analizler sonunda grup üyelerinin dışkılarında büyüklüğü 50 ile 500 mikrometre arasında değişen dokuz farklı plastik çeşidi tespit edildi. Ortalama 10 gram dışkıda 20 mikroplastik parçacık bulundu.

Plastik türünün polipropilen ile polietilen tereftalat olduğunu belirten uzmanlar beslenme alışkanlıkları ile vücutta bulunan mikroplastik arasında bağlantı kurulamayacağı ifade ediyor. Araştırmada bu maddelerin sindirim sistemi için tehlikeli olabileceğine dikkat çekiliyor; mikroplastiğin insan sağlığına olası etkileri için yeni incelemelerin yapılması gerektiği kaydediliyor.

Mikroplastik nedir?

Mikroplastik, büyüklüğü beş milimetreden küçük olan plastik parçaları ifade ediyor. Ürünlerdeki plastiğin yayılmasıyla çevreye yayılan mikroplastikler özellikle kozmetik ürünlerde bulunuyor. Bu granüller üretim esnasında katkı maddesi olarak kullanılıyor.

Cildin temizlenmesi için kullanılan duş jelinde, el ve yüz kremlerinde ve daha birçok kozmetik üründe bu madde bulunuyor. Ayrıca musluk suyunda da görünmez plastik parçacıkları olduğu biliniyor.

Dünya genelinde denizlerdeki mikroplastiklerin elyaf içerikli tekstil ürünlerinden, otomobil lastiklerinden, şehirlerde oluşan tozdan, yol şeridi boyalarından, gemi yüzeyindeki boyalardan ve cilt bakım ürünlerinden oluştuğu belirtiliyor.

KAYNAK : Euronews, UHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir