Bilim-Technology

Araştırma: Güneş sistemi ve yıldızlararası uzay arasındaki sınır ‘beklenilenden daha ince’

UHA HABER / NASA’nın uzay aracı ‘Voyager 2’, güneş sistemindeki en uzak mesafeye ulaşarak güneş rüzgarı ve yıldızlararası uzay arasındaki sınıra dair yeni bilgilere ulaştı. Araştırmacılar, ‘heliopause’ adı verilen sınırın “beklenilden daha belirgin ve ince” olduğunu açıkladı.

EuroNews‘ten Zehra YILDIZ‘ın haberine göre, Bilim insanları yıllardır, güneş enerjisinin nerede bittiği ve yıldızlararası uzayın nerede başladığına dair sınır ile ilgili araştırmalarını sürdürüyor.

Nature Astronomy dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, 1977’de ikiz uzay aracı Voyager 1 ile birlikte fırlatılan Voyager 2, söz konusu sınıra dair yeni bilgilere ulaştı.

Voyager 2’nin bilimsel ekipmanları, ‘heliopause’ sınırını geçerken plazma yoğunluğu ve manyetik parçacıklar arasında ani oluşan değişikler tespit etti.

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nde görevli Voyager projesinin yöneticisi Edward Stone, ulaştıkları yeni bilginin “heyecan verici” olduğunu belirterek: “İçerideki manyetik alandan dışarıdaki farklı bir manyetik alana geçişin nasıl olduğunu göreceğiz ve her defasında beklediğimizden farklı sonuç alarak şaşırmaya devam edeceğiz.” dedi.

Plazmanın yoğunluğunda keskin sıçrayışlar tespit edildi

Maddenin katı, sıvı ve gazdan sonra dördüncü hali olan plazma, güneşten dışarıya doğru savrulan devamlı tanecikler halinde güneş sisteminde bulunuyor.

Bilim insanları şimdiye kadar, heliosferin dışındaki elektromanyetik kesişme alanının kozmik havada daha derin bir geçiş alanı olduğunu düşünüyordu.

Fakat Voyeger 2’nin plazma dalgası ekipmanları, plazmanın yoğunluğunda keskin sıçrayışlar olduğunu tespit etti.

Iowa Üniversitesi’nde görevli profesör Don Gurnett, “Güneş’ten gelen ve yıldızlararası uzaydaki soğuk plazmayla karşılaşan çok sıcak bir plazma yığınını bulduk. Bunun keskin bir sınır formu olması beni şaşırtmadı.” şeklinde konuştu.

Hem Voyager 1 hem de Voyager 2, 1977’de uzaya fırlatıldı. İki uzay aracı da şu anda samanyolu galaksisinden geçiyor.

WASHINGTON, UHA Haber Ajansı

Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN
1974 yılında Kocaeli'nin Kartepe ilçesinin Eşme mahallesinde dünyaya geldi. Ilkokulu Eşme ilköğretim okulu; orta okulu izmit ortaokulu; lise öğrenimini Izmit Lisesinde tamamladı.Üniversiteyi Anadolu üniversitesi Halkla ilişkiler tanıtım ve reklamcılık bölümünden mezun oldu. Mustafa Salman; Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonunda 3 dönemdir yönetim kurulu üyesi ve Basın sözcülüğü görevini sürdürüyor. Aynı zamanda Éşmespor kulübü 2 ncı başkanı. Kartepe Galatasaraylılar derneği genel sekreteri olarak görev yapmakta olup; Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti üyesi. Uzun yıllar Türkiye Televizyon Muhabirleri Derneği yönetim kurulu üyesi ve genel sekreterlik ve Kocaelisporlular derneğinde yönetim kurulu üyeliği ve basın sözcüsü görevinde de bulundu. Sırasıyla Sabah gazetesi, ATV, SHOW TV; YAVUZ TV de uzun yıllar gazetecilik ve muhabirlik yapan Mustafa Salman; Uluslararası Haber ajansı genel yayın yönetmeni ve yayın kurulu üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Evli 2 çocuk babası olan Salman'ın; basın meslek hayatında birçok ödülü bulunmaktadır.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir