Ufuk ULUTAŞ Yazarlar

Aramco ve bölgesel yankıları

Irak, İran, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen. Suudi Aramco’ya ait tesislere yapılan saldırılardan doğrudan etkilenen ya da etkilenmekten kendisini kurtaramayan ülkeler. Elbette bu ülkelerin ötesinde etkiye sahip bu saldırı; fakat mezkur ülkeler Aramco’yla zirveye çıkan saldırı serisinin farklı gerekçelerle doğrudan muhatabı.

Ortadoğu'da tarihin sonu ile ilgili görsel sonucu

   Yrd. Doç. Dr. Ufuk ULUTAŞ

Suudi Arabistan elbette ki saldırının birinci dereceden muhatabı olarak teyakuz durumunda. Bu benzeri ilk saldırı değil. Daha önce de Husiler defalarca Suudi Arabistan topraklarını hedef aldı.

Suud’un Yemen’de sürdürdüğü savaşın mukabelesini Suud topraklarına taşımış durumda Husiler ve bölgesel hamisi İran. Sivil havaalanlarının da dahil olduğu birçok yer hedef alındı Husiler tarafından. Fakat Aramco saldırısı, enerji güvenliği açısından tehlike çanlarını bölge dışında dahi çalmasına sebep oldu. ABD’den beklentisini bulamayan ve BAE’nin yarı yolda bıraktığı Suudi Arabistan, Yemen’e artık değişen bir stratejiyle yaklaşmak zorunda.

İran doğal olarak Yemen’de Husilerin her saldırısından dolaylı olarak sorumlu tutuluyor. Yemen’i Körfez’i Suriye’den uzaklaştırmak için mahir bir şekilde kullandığı gibi, Suudi Arabistan’ı mevcut şartlar altında çözülmesi mümkün görünmeyen uzun vadeli bir sorun/tehditle baş başa bıraktı. Caydırıcılığını artırdı, Körfez arasında ayrılıklara sebep oldu, ABD’nin sınırlarını gösterdi. Fakat sürdürülmesi zor yayılmacılığının sonuçlarıyla orta ve uzun vadede yüzleşecek.

BAE, Suudi Arabistan’ı ateşe atarken, ilk günden itibaren kendi gündemini sahaya dayatmaya çalıştı. Yemen’in bölünmesi ve Suudi Arabistan’ın müttefiklerinin kaybetmesi için adam ve para harcadı. İran’a karşı kırılganlığının faş olduğu noktada Yemen’den çekilme kararı alarak, Suudi Arabistan’ı Yemen çıkmazında yalnız başına bıraktı.

Yemen, bölgesel bir vekalet savaşının sahasına dönüştü. Hamiler rekabetinde vekiller can verdi, ülke perişan oldu. Etkisi on yıllar sürecek bir yıkım yaşadı. Irak ise benzer bir rekabetin içerisine bir kez daha çekilmek isteniyor. Irak’taki güçlü İran varlığı Irak’ın kırılganlığını artırıyor. Hiç olmazsa Yemen dosyasına Irak’ı karıştırmasınlar. İşgal, terör ve dış müdahaleyle tüm dengeleri sarsılan Irak’ın yaralarını sarması gerek. Bölgenin istikrarlı bir Irak’a ihtiyacı var.

[UHA Haber, 24 Eylül 2019]

Yrd. Doç. Dr. Ufuk ULUTAŞ
Yrd. Doç. Dr. Ufuk ULUTAŞ
Ufuk Ulutaş Dış Politika Araştırmaları Direktörü Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesi olan Ufuk Ulutaş, Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’nde lisansını, Ohio State Üniversitesi Tarih bölümünde yüksek lisansını ve Ankara YBU Uluslararası İlişkiler ’de Suriye’deki DAİŞ varlığı üzerine doktorasını tamamladı. Hâlihazırda SETA’nın Dış Politika Direktörü olarak görev yapan Ulutaş, Akşam gazetesinde köşe yazmakta ve TRT Haber kanalında “Küresel Siyaset” isimli haftalık televizyon programını yapmaktadır.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir