Kültür-Sanat

Ara Güler son röportajlarından birini TRT Haber’e vermişti

 Tedavi gördüğü hastanede 90 yaşında hayata gözlerini yuman duayen foto muhabiri Ara Güler, son röportajlarından birini TRT Haber’e vermişti.

Ara Güler son röportajları ile ilgili görsel sonucu

Büyük fotoğraf ustası Ara Güler, Çarşamba günü gece yarısına doğru, tedavi gördüğü Florence Nightingale Hastanesinde hayata veda etmişti.

Duayen fotoğrafçı Ara Güler, 14 Haziran 2018 tarihinde İstanbul Beşiktaş Deniz Müzesinde, TRT Haber’in konuğu oldu.

TRT’de yayınlanan Belgesel Program Mavi Tutku’nun yapımcısı Hakan Aslan’ın röportajı, kameraman Seyit Taşdelen’in görüntüleri ile yayınlandı.

Ara Güler son röportajları ile ilgili görsel sonucu

“İnsan fotoğrafçısıydı”

İstanbul fotoğrafçısı olarak adlandırılsa da, dünya fotoğrafçısı olduğunu vurguladı hep. Dünya vatandaşı olduğunu… Aslında o insanın fotoğrafçısıydı. Ünlü ünsüz birçok yüz, objektifine yansıdı. Ağrı Dağının eteğindeki köylü de, Dünya tarihini değiştirenler de…

Ara Güler, içinde en çok bulunmayı istediği ve objektifini doğrultmayı arzuladığı tarih diliminin İstiklal Savaşı olduğunu söylüyor.

Ara Güler son röportajları ile ilgili görsel sonucu

Çanakkale onun için ayrı bir anlam taşır

Topyekün, milletçe savunulan Çanakkale onun için ayrı bir anlam taşır. Nasıl taşımasın ki? Küçük Ara’nın kalbine yer etmiş insanın vatan için mücadele ettiği yerdir orası…

Güler röportajında şu ifadeleri kullanıyor:

“Çanakkale savaşında babam kalmış. Babam orda Sıhhiye eri, sıhhat eri. Sonra Deniz Kuvvetlerine geçiyorlar orada yaralıları topluyorlar. Yaralıları hastaneye götürüyorlar. Babamın brövesi var ama nereye koymuşlar anlamadım…”

Ara Güler son röportajları ile ilgili görsel sonucu

5 yaşında Atatürk’le karşılaşır

Bir gün Florya Sahili’nde denizin keyfini çıkarırken sandalın birine tutarak eğlenir Ara Güler. Henüz 5 yaşındadır ve sandalın sahibi hakkında hiç bir fikri yoktur.

Atatürk’ün sandalına tutunmasını anlatan Güler, “Atatürk’ün arkası kesik bir sandalı vardı. Şimdi bunun arkasından bizler asılırdık, götürürdü bizi Atatürk. Atatürk’ün kim olduğunu bilen yok ki. Kaç yaşındayım? 5 yaşında… Türk halkının gözünde kahraman bir gemidir Şanlı Yavuz. Adına şiirler, şarkılar yazılmış, tablolar yapılmış bir kahraman.

Ara Güler son röportajları ile ilgili görsel sonucu

“Bir Kahramanın Sonu”

Ara Güler’in objektifi, dünya tarihinin akışını değiştiren Yavuz Zırhlısının son nefesine çevrilir. Bir dergi için çıktığı bu yolda film çekmeye karar verir 1975 yılında başladığı çekimler 10 yıl sürer ve ortaya tek filmi olan “Bir Kahramanın Sonu” çıkar. Film, tarihe mal olmuş Şanlı Yavuz’un sökülürkenki çığlığıdır aslında.

İlgili resim

Ara Güler bir geminin sonunu anlattığı filminde de mesleğinin tam merkezine koyduğu insanı anlatır aslında. İnsan paydasında, bir dev geminin hisleridir perdede akıp giden.

“Sanat olmasına gerek yoktur fotoğrafın… Fotoğraf tarih olayıdır. Tarihi zapt ediyorsun. Bir makine ile tarihi durduruyorsun.“ demişti duayen foto muhabiri… Son söz yine onun… Zapt ettiği tarihin gelecek kuşaklarına vasiyet gibi bir son söz:

Ara Güler son röportajları ile ilgili görsel sonucu

“Yazılacak abi, her şey yazılacak. Her şey yazılacak, dokümantasyon olacak. Yazılı ve görsel… Muhakkak kalın ve güzel kitaplar olacak, olması lazım. Müzelerin, bilmem nelerin vazifesi bunlar yani. Tarihi boşa bırakmayacağız, boşa oynamayacak. Vazifesini yapacak tarih… Tarihin de vazifesi var…”

Kaynak: TRT Haber

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir