Avrupa

AP Guaido’yu Venezuela’nın geçici devlet başkanı olarak tanıdı

UHA Haber / Avrupa Parlamentosu siyasi krizle boğuşan Venezuela’da muhalif lider Juan Guaido’yu geçici devlet başkanı olarak tanıdı. AB üyesi ülkelere de aynı adımı atma çağrısı yapıldı.

Mustafa Kemal ATATÜRKAvrupa Parlamentosu (AP) Venezuela’da muhalif lider Juan Guaido’yu geçici devlet başkanı olarak tanıdığını açıkladı. AP’den Birliğe üye ülkelere de çağrı yapıldı. AB üyelerinden de “Venezuela’da özgür, şeffaf ve güvenilir başkanlık seçimleri yapılana dek demokrasiyi sağlamak için Guaido’nun meşru lider olarak kabul edilmesi” istendi.

Strasbourg merkezli parlamentoda yapılan oylamada 104’e karşı 439 oyla Venezuela’daki şiddet olayları ve gazetecilerin tutuklanması da kınandı.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de Venezuelalı yetkililere seslenerek, ülkedeki tutuklu tüm gazetecilerin serbest bırakılmasını istedi.

AP’deki oylama, politik kariyerinin en ciddi siyasi kriziyle karşı karşıya olan Nicolas Maduro üzerindeki uluslararası baskının arttığı bir dönemde yapıldı. Geçtiğimiz çok sayıda Avrupa ülkesi Maduro’ya “serbest ve adil” yeni seçimlerin ilan edilmesi için sekiz günlük süre tanımıştı.

Aralarında Almanya, Fransa ve İspanya’nın da bulunduğu ülkeler Venezula’da seçime gidilmemesi halinde yeni devlet başkanı olarak 35 yaşındaki Juan Guaido’yu tanıyacaklarını duyurmuştu.

Nicolas Maduro ise CNN Türk’e verdiği mülakatta, “Bize kimse ültimatom veremez” diyerek bu ültimatomu kabul etmediğini açıklamıştı.

Ekonomik krizin pençesindeki Venezuela’daki siyasi kriz, muhalif lider Juan Guaido’nun kendisini geçici devlet başkanı ilan etmesinin ardından patlak vermişti. Rusya, Çin ve Türkiye’nin aralarında olduğu ülkeler, Hugo Chavez’in ölümünün ardından iktidarı devralan Maduro’ya desteğini açıklamıştı.

© Deutsche Welle, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir