Türkiye

Anketlere Güvenilir mi?

UHA Haber / SETA Toplum ve Medya Araştırmaları Direktörü Doç. Dr. İsmail Çağlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim sürecinde birkaç kez anketler konusuna değindiğini belirterek, anketlere eskisi kadar güvenmediğini söylediğini açıkladı.

seta Doç. Dr. İsmail Çağlar ile ilgili görsel sonucuDoç. Dr. İsmail Çağlar, “Cumhurbaşkanı’nın eleştirisi açık; anketlerin önemli bir kısmının seçmeni yönlendirmeye dönük yanlış sonuç açıkladıklarını düşünüyor. Bu nedenle de son birkaç seçimdir anketlere mesafeli.

Cumhurbaşkanı böyle söyledi ya CHP’lileri bir telaş sardı. Ne oldu da eskiden beri anketlere itibar eden Erdoğan artık anketlere itibar etmiyor, diyorlar. Bir de anket şirketlerinin savunucusu kesildiler. Anketçilerin iyi çalıştığını, sonuçlarının güvenilir olduğunu söyleyip duruyorlar. Tipik CHP zihniyeti…Kendisinden farklı düşünene tahammülü ve saygısı yok. Her farklılığa hazımsızlıkla yaklaşıyor, kavga ve gürültü vesilesi yapıyor” dedi.

SETA Toplum ve Medya Araştırmaları Direktörü Doç. Dr. İsmail Çağlar, şöyle devam ediyor:

“Madem CHP Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aksine anketlerin güvenilir olduğunu düşünüyor, ‘neden Erdoğan artık anketlere güvenmiyor’ diye mesele çıkartacağına kendisi bol bol anket yapsın. Sonuçlarını kamuoyu ile paylaşsın. Partimizin oyu bu kadar yükseldi, yerel seçimlerde birinci parti çıkacağız, büyükşehirlerin hepsini AK Parti’nin elinden alacağız, bakın anketler de bunu gösteriyor desin.

Veya madem CHP Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AK Parti’nin oyları düştüğü için anketlere itibar etmediğini iddia ediyor, çıksın genel başkan Kılıçdaroğlu ‘AK Parti’nin oyu düştü, CHP bu seçimde AK Parti’yi geçecek.

Erdoğan’a meydan okuyorum;
CHP, AK Parti’yi geçemezse genel başkanlıktan istifa edeceğim. AK Parti, CHP’yi geçemezse de Erdoğan istifa etsin’ desin.

Ama yok…
Varsa yoksa kuru gürültü, laf kalabalığı, aldatmaca.
Ve tabii bir de CHP seçmenini gaza getirme. ‘AK Parti’nin oyu düştüğü için Erdoğan anketlere itibar etmiyor’ diyorlar ya aslında inceden veriyorlar CHP seçmenine coşkuyu.

AK Parti bitti tükendi, ezildi dağıldı, büyükşehirlerde seçimi kaybedecek, tam bir hezimet yaşayacak, demeye getiriyorlar. Böylece CHP seçmenini tekrar umutlandıracaklar. Bu sefer kazanıyoruz, hissine kapılacak CHP seçmeni. ‘Sandıklara sahip çıkalım’ goygoyu alıp başını yürüyecek.

Sanki onlar sandıklarının önemini fark etmeden önce memlekette tek parti dönemindeki gibi ‘açık oy, gizli tasnif’ vardı. Sandıklara sahip çıkmak yetmez, seçim gecesi YSK önünde nöbet tutalım, diyecekler. Sanki oyların sayıldığı, tutanakların yazılıp birleştirildiği yer YSK. Hikayenin devamını biliyorsunuz; gözyaşı döken, hayal kırıklığı yaşayan, kendi partisine öfkelenen CHP seçmeni. Ve tabii kendi seçmenine şizofren, ruh hastası diyen Muharrem İnce.
Aslında mesele çok daha basit…

İsteyen anketlere itibar etsin, isteyen etmesin. Parti veya bir başkası isterse parasını verip anket yaptırır, seçmen de beğendiği ve güvendiği firmanın anketine inanır. Seçim günü gelince de herkes gider oyunu kullanır.
İsteyen siyasi parti kontenjanından sandık kurulu üyesi olur, isteyen bağımsız gözlemci. Arzu eden oy kullandığı sandık dahil herhangi bir sandıkta oy sayım işlemini takip eder, sandık kurulunun düzenleyip her siyasi parti temsilcisine verdiği ıslak imzalı tutanağın fotoğrafını çeker. YSK’nın yayınladığı sandık sonuç tutanaklarıyla kendi elindekini karşılaştırır.

Nihayetinde de sonuçlar belli olunca kaybeden kazananı tebrik eder.
Evet, bu kadar basit ama Kılıçdaroğlu’nun koltuğu ne olacak?”.

 

***

seta Doç. Dr. İsmail Çağlar ile ilgili görsel sonucu

İsmail Çağlar

Toplum ve Medya Araştırmaları Direktörü
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde lisans eğitimini bitiren İsmail Çağlar, yüksek lisans ve doktorasını Hollanda Leiden Üniversitesi’nde yaptı. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde öğretim üyesi olan Çağlar, aynı zamanda SETA Toplum ve Medya Araştırmaları Direktörüdür. İlgi alanları arasında medya-siyaset ilişkileri, sosyal tarih, modernleşme ve din-devlet ilişkileri bulunmaktadır.

 

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir