Politika

Ankara’dan ABD Kongresi’ne Tepki

UHA HABER / Türk Dışişleri Bakanlığı, Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen “ABD-Türkiye ittifakına yönelik endişelerin ifade edilmesi” başlıklı kararı eleştirdi. Temsilciler Meclisi’nin aldığı kararda, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi satın alması halinde Türkiye’ye yaptırım uygulanması konusuna atıfta bulunuluyor ve Türkiye’nin NATO üyeliği ve yargı süreçleri gibi konulara dikkat çekiliyor. 

tüha haber kiev haberleri ile ilgili görsel sonucu

ABD’nin F-35 Mektubu: Peki Bundan Sonra Ne Olacak?

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada “10 Haziran tarihinde ABD Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen “ABD-Türkiye ittifakına yönelik endişelerin ifade edilmesi” başlıklı karar, evvelce de açıkladığımız üzere, Türkiye ile ABD arasındaki köklü dostluk ve müttefiklik ilişkileriyle hiçbir şekilde bağdaşmamaktadır. Kararda Türkiye’nin dış politikası ve yargı sistemi hakkında yer verilen haksız ve temelsiz iddiaların kabul edilmesi asla mümkün değildir. Her zaman vurguladığımız gibi, dost ve müttefik ülkeler arasında görüş farklılıklarının giderilmesinin en etkili yolu diyalog ve ülkelerin egemen kararlarına saygı gösterilmesidir. Bunun yerine, hiçbir bağlayıcılığı bulunmayan ve karşılıklı güvenin artırılmasına hizmet etmeyen kararların alınması, tehdit ve yaptırım dilinin gündemde tutulmaya devam edilmesi ve birtakım suni miadlar konulması kabul edilemez” ifadelerine yer verildi.

‘Tavrımız Net ABD Komisyon Adımı Atmadı’

Amerika yönetimi Rusya’nın S-400 hava savunöa sistemlerini satın alıyor olması nedeniyle, F-35 savaş uçakları programı kapsamındaki Türk pilotların eğitimlerine son verme kararı aldı. Washington, Türkiye’nin F-35 programından da çıkarılacağını dile getiriyor.

ABD Türkiye’yi F-35 Programından Çıkarma Sürecini Başlattı

Washington, Rusya’nın ürettiği S-400 füze savunma sistemlerinin NATO sistemleriyle uyumlu olmaması ve F-35 savaş uçakları gibi teknolojilerin Rusya’nın eline geçmesinden endişe edildiği gerekçesiyle Türkiye’nin S-400 satın almasına karşı çıkıyor.

ANKARA, VOA, UHA HABER 

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir