Gündem

Ankara–Washington Hattında Suriye ve Patriot Müzakeresi

UHA Haber / Ankara’da ABD-Türkiye ilişkilerine yön verecek Suriye ve Patriot hava savunma füze sistemi müzakereleri yapılıyor.

Mustafa Kemal ATATÜRKMüzakereler kapsamında Ankara’ya ilk ziyareti ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Matthew Palmer ve ikinci ziyareti ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey yaptı.

Palmer, önceki  gün Türk Dışişleri Bakanlığı’nda genel müdür yardımcısı düzeyinde kabul edildi. Palmer’ın Ankara ziyaretinde, Suriye’nin yanı sıra özellikle Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alınmasından vazgeçilmesi ile Türkiye’nin ABD’den Patriot alımı sürecinin hızlandırılmasına odaklandığı ifade edildi. Ancak Palmer’ın temaslarıyla ilgili bilgi paylaşımı olmadı.

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey’nin Ankara’daki ilk durağıysa Dışişleri Bakanlığı’ydı. Jeffrey, burada Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlığındaki heyetle müzakerelerde bulundu. Dışişleri Bakanlığı’ndan konuya ilişkin herhangi bir bilgilendirme yapılmadı.

Jeffrey, daha sonra Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından kabul edildi. Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Akar ile Jeffrey’nin Menbiç ve Fırat’ın doğusu başta olmak üzere Suriye’deki gelişmeleri ele aldığı belirtildi. Açıklamada, “Bakan Akar tarafından; uluslararası hukuk ve anlaşmalardan kaynaklanan hak ve menfaatlerimizin korunması konusundaki kararlılığımız, Menbiç Yol Haritası’nın süratle tamamlanması yönündeki haklı beklentimiz, Suriye’nin toprak bütünlüğüne olan duyarlılığımız, Fırat’ın doğusunda tesis edilecek güvenli bölgede PKK/YPG terör örgütü unsurlarının bulunmaması ve emniyetinin Türkiye tarafından sağlanması gerektiği belirtildi. Türkiye’nin sınırlarının ve insanlarımızın güvenliğinin bizim için esas olduğu, Türkiye’nin mücadelesinin DEAŞ’lı ve PKK/YPG’li teröristlerle olduğu, Kürt-Arap kardeşlerimiz ve diğer etnik/dini gruplarla hiçbir sorunumuzun olmadığı, iki ülkenin birlikte çalışarak sorunları çözebileceği yönündeki düşüncelerimiz ifade edildi” denildi.

HABER : Yıldız YAZICIOĞLU

ANKARA, VOA, UHA HABER

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Çarşamba ‘Diriliş’ Dizisinden sonra TRT 1 Ekranlarında..

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir