Dünya Women

Angolalı modacı Nadir Tati, Afrikalı kadınlara ilham veriyor

UHA HABER / Angolalı modacı Nadir Tati, Afrikalı kadınlara ilham veriyor. Tasarımları New York, Lizbon ve Berlin podyumlarında sergilenen Tati’nin kıyafetlerini giyenler kıtalarını temsil eden bu modacıyla gurur duyuyor.

Tati daha önce dünyanın dört bir yanında yaşamış ve birçok yabancı dil biliyor. Ülkesine oldukça bağlı olan ünlü modacının konsepti ise kimlik ve kökleriyle gurur duymak: “Afrikalılara farklı bir gözle bakıyorum ve insanların bir yere ait olmak istediklerini görüyorum. Afrika kıtasının özü, ardında yatan hikaye bence bunu ifade etmenin en iyi yolu…”

Modada her şeyde gizli bir mesaj var. Nadir’in imzası ise Afrika tarihi ve değerleri. Renklerin ve desenlerin derin bir anlamı var. Bunların her biri Afrikalılar için ayrı bir hikaye anlatıyor. Tasarımcı, “Afrika kıtasından bahsettiğimizde akla ilk olarak kan, hüzün ve keder geliyor. Kırmızı renk kanı simgeliyor. Siyah tabii ki karanlığı ve sarı da mutluluğu temsil ediyor. Bunlar aslında Angola’nın imzası. Moda dilim kumaşlarım, imzam ise Afrika kıtamdır.” diyor.

EURONEWS Rasmus Elsner ile ilgili görsel sonucu

Kimlik, kıyafet ve özgüven denklemi ile yola çıkan Tati Afrika’nın dört bir yanındaki kadınlara hitap ediyor: “Dünyaya vermek istediğim mesaj; ‘Hey, ben buradayım’. Kıtadaki kadınların çoğunun inanmak istediği şey bence tam olarak da bu.”. Tasarımlarını giyen kadınların duruşunun değiştiğini söyleyen modacı, “Kıyafetlerin de bu kimliğe nasıl dahil olabileceğini göstermek istiyorum. ‘Ben buradayım ve gurur duyuyorum.’ Bu benim tarzım.”

Tati, Angolalı kadınlar için bir rol model; insanlara ilham veriyor, onları harekete geçiriyor ve Afrika’yı değiştiriyor. Çünkü başarısı tutkunun, güçlü iradenin ve sıkı çalışmanın meyvesi. Afrikalı modacı “Çok hayal kurdum, hayallerimi gerçekleştirmek için çabaladım. Bu sayede moda dünyasındaki yerime ulaştım, hayal ederken kendimi sınırlamadım.” şeklinde konuşuyor.

HABER : Rasmus ELSNER & Angola

[UHA Haber Ajansı, 06 Aralık 2019]

Veysel KAVRAYAN
Veysel KAVRAYAN
Veysel Kavrayan, (Eğitimci-Yazar-Gazeteci), Kocaeli’nde doğdu. İktisat Bölümü ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde lisans eğitimini başarıyla tamamladı. Pedagojik Formasyon Eğitimi alarak kısa bir süre eğitim alanında çalıştı. Halen Medya ve İletişim alanında üniversitede eğitim almaktadır ve KOÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı'nda Tezli Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir. Uluslararası bir kozmetik firmasında Ankara Bölge Koordinatörü olarak çalıştı. Dünya Güzellik Yarışmaları Türkiye Başkanı Süha Özgermi'yle beraber önceleri baş asistanlık, sonrasında ortaklık yaptı. Türk Dünyası konusunda araştırmaları bulunuyor. Birçok haber ve araştırmaları hakkında ulusal ve uluslararası ödülleri mevcuttur. 2016 Yılında 'Yılın En İyi Gazetecisi ve En İyi Haber" ödüllerini almıştır. 2018, 2019 yıllarında Türkiye Azerbaycan Kardeşlik Gecesi'nde ödüle layık görüldü. Çeşitli Sivil Toplum kuruluşlarında kurucu ve yönetici olarak görev almaktadır. Halk bilimi, sanat, tarih, ezoterizm, turizm, sağlık, ekoloji, geleneksel ve tamamlayıcı tıp, futurizm, teknoloji ve mimari ilgi alanlarıdır. Gastronomi Araştırmacısı olarak gastronomi ve turizm konularında konuşmacı; yemek yarışmalarında jüri üyeliği yapmaktadır. Çocuk Gastronomisi alanında akademik çalışmaları olmuştur. Bu alanda Gastrofil olarak tanınmaktadır. Halen, Uluslararası Haber Ajansı ve Türkuaz Haber Ajansı'nın Genel Yayın Koordinatörü olarak çalışmaktadır. Çeşitli ulusal ve uluslararası dergi ve gazetelerde de yazmaktadır. İngilizce ve az derecede Rusça biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir