Kültür-Sanat

Angola’da sanat, hala baskı ve sömürgeciliğin izlerini taşıyor

UHA HABER / Afrika ülkelerinden Angola, 500 yıl sonra elde ettiği bağımsızlıkla birlikte yeni bir kültürel kimlik oluşturma çabası içerisinde. Yakın zamanda uluslararası sanat alanında itibar kazanmaya başlayan Afrika’dan dikkat çekici çağdaş sanat eserleri çıkıyor. Afrika’nın sanatta geldiği noktada Angolalı sanatçıların payı ise oldukça büyük.

Paula Nascimento’nun küratörlüğünü yaptığı, Venedik Bienali’nde sergilenen Angola Köşkü (The Angola Pavillion: Luanda, Encyclopedic City) 2013’te Altın Aslan ödülünü aldı. Nascimento,”Angola’da sanat dünyası oldukça genç ve dinamik; ressamlar, fotoğrafçılar, performans sanatçıları, yapımcılar, her alanından sanatçılar var.” diyerek Angola’nın farklı fikirlerin buluşma noktası olduğunu ifade ediyor.

Sömürgeciliğin sanat üzerindeki etkisi

Angola bağımsızlığını henüz 1970’lerin ortasında kazandı.

Bu nedenle kıtadaki genç Afrikalı sanatçıların çoğunun işlediği tema sömürgecilik.

Çağdaş sanatın öncüsü, Angola’nın en ünlü sanatçılarından Antonio Ole, burada 50 yıllık bir retrospektif hazırlıyor.

Yönetmen Ole, “Sömürgecilik, kültürel bir alıkonmaya da neden oluyor ve bu kimliği tekrar kazanmak için de uzun bir süreç gerekiyor.” şeklinde konuşuyor.

Angolalı sanatçı, daha önce Afrika sanatına ilgi olmadığını, ancak son yıllarda bu boşluğu doldurduklarını ve eskiye nazaran daha fazla saygı gördüklerini iletiyor.

Afrika’nın sanat metropollerinden Luanda

Bugün Angolalı sanatçılar dünyanın dört bir yanında yaşıyor. Bu da onların çalışmalarını etkiliyor ve dünyadaki Afrika algısını değiştiriyor. Bazıları ise çalışmak için buraya, köklerinin olduğu topraklara geri dönüyor. Amerikalı fotoğrafçı Ayana V Jackson aldığı bir burs ile Luanda’ya gelmiş. Afrika-Amerika kimliği üzerine çalışmaları genç sanatçıya kısa sürede ün kazandırmış.

Angolalı sanatçılar ile çalışan Ayana yeni projesinde kendini Afrikalı kadınların efsanevi enkarnasyonlarına dönüştürerek fotoğraflıyor. Tüm Afrika’da yaşayan ve çalışan Ayana, Luanda’nın Afrika kıtasının sanat metropollerinden biri olduğunu düşünüyor.

En yeni çağdaş sanat eserlerinin çıktığı Afrika bugün modern sanat alanında tüm dünyaya ilham veriyor.

HABER : Rasmus ELSNER & Angola

[UHA Haber Ajansı, 05 Aralık 2019]

Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN 15-03-1974 yılında Kocaeli’nin Kartepe ilçesi Eşme mahallesinde dünyaya geldi. İlkokulu Eşme İlkokulu, orta okulu İzmit Ortaokulu, lise öğrenimini İzmit Lisesinde tamamladı. Üniversiteyi Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler tanıtım ve reklamcılık bölümünden mezun oldu. Basın meslek hayatına 1992 yılında Yeni Doğuş gazetesinde başlayan Mustafa Salman; 1993 yılında Sabah gazetesinde çalışmaya başladı. Salman basın meslek hayatına sırasıyla Yeni Doğuş, Sabah gazetesi, ATV, Show TV, Yavuz TV ve birçok dergi gazetede muhabir ve yazarlık yaptı. Mustafa Salman kısa adı UHA HABER olan Uluslararası Haber Ajansı genel yayın yönetmeni ve yayın kurulu üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Birçok sivil toplum örgütünde görevleri bulunan Mustafa Salman; üç dönemdir Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri federasyonu yönetim kurulu üyesi ve Basın-Medya İletişim sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Uzun yıllar Türkiye Televizyon Muhabirleri Derneğinde yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik yapan Salman; Kocaeli Gazeteciler cemiyeti üyeliği, Kartepespor yönetim kurulu üyesi ve Kartepe Galatasaraylılar derneği genel sekreteri olarak görev yapmaktadır. Mustafa Salman ayrıca Kocaelisporlular derneğinde yönetici ve basın sözcülüğü görevini de icra etmiştir. Evli ve iki çocuk babası olan Salman’ın basın meslek hayatında birçok ödülü bulunmaktadır…
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir