Dünya Women

Angola’da kadın girişimcilerin sayısı hızla artıyor

UHA HABER / Afrika’nın gelişen ülkelerinden Angola’da kadınların yüzde 40’ı girişimci konumunda. Büyük ve küçük ölçekli işletme kuran kadın girişimciler, Angola’nın çeşitliliği ve gelişiminin önemli bir parçası. Bu kadınlar arasındaki dayanışma ise dikkat çekiyor.

Mikro kredi ile küçük işletme kuran kadın girişimciler

Başkent Luanda’da Portekizce “Kadınların Meydanı” anlamına gelen Praça das Mulheres, yaklaşık 200 metre uzunluğunda ve 50 metre genişliğinde bir alana sahip. Burada kadınlara ait yüzlerce küçük işletme mevcut ve dünyanın dört bir yanından, her tarzdan kıyafet ve ayakkabı bulmak mümkün.

Praça das Mulheres – Kadınların Meydanı Pazarı

İş kurmak isteyen kadınların çoğu mikro kredi alıyor. 180 ile 12 bin euro arasında değişen mikro kredileri “Banco BAI Micro Finanças” adlı banka sağlıyor. Müşterilerin çoğu kadınlardan oluşuyor ve aldıkları krediyi yüzde 2 ila 4’lük faiz oranı ile 2 yıl içinde geri ödüyorlar.

Bankanın şube müdürü Isabel Pereira Silvestre, kadınların ne istediğini bildiklerini vurguluyor: “Çok cesurlar. Buraya geldiklerinde doğrudan konuya giriyorlar. Ne istediklerini ve ne kadar kredi almaları gerektiğini net olarak biliyorlar. Buraya gelip, ‘Isabel Hanım, bu kadar paraya ihtiyacım var ve geri ödemeyi de şu şekilde yapabilirim’ diyebilecek kadar kendilerinden eminler.”

Amaç teknoloji sektöründe de cinsiyet dengesini sağlamak

Angola’da kadınlar küçük işletmelerden en büyük telekom şirketine kadar her alanda varlık gösteriyor. Angolalı iş kadınlarının sayısı işletme alanında yüzde 40 ile genel ortalamanın üzerinde. Ancak teknoloji sektörüne gelindiğinde bu oran ortalamanın yarısına ulaşabiliyor.

Unitel, bilişim sektöründe cinsiyet dengesini gözetmek amacıyla “Gelecek için Kadınlar” adlı bir burs programı sunuyor.Şirketin kurumsal ilişkiler müdürü Eunice de Carvalho, bu programın yükseköğretime erişim olanağı sağlamasının yanı sıra iş piyasasının ihtiyacı olan alanlarda çalışabilecek insanlar yetiştireceğine inandıklarını belirtiyor.

Engelli kızının adını kurduğu fizyoterapi merkezi ile yaşatan girişimci anne

Engelli kızının adını verdiği bir fizyoterapi merkezi kuran anne Paula, güçlü iş geçmişi ve örgütsel becerilerine rağmen başlarda oldukça zorlandığını anlatıyor. Girişimci iş kadını, “Sık sık şirketin tepe yöneticisinin nerede olduğunu soruyorlardı ve ben de ‘O benim, işte karşınızdayım’ diyordum. Bence bu zamanla aşılmaya başladı, çünkü bir kadının, özellikle de benim yaşımdaki birinin bağımsız olarak bir şeyleri gerçekleştirebileceğinin farkına varmaya başladılar” diyor.

Kızına uygun bakım bulma konusunda zorluk yaşayan Paula, fizyoterapist, konuşma terapisti ve osteopattan oluşan bir ekip kurdu. Uzun bir süre boyunca müşteri tarafında olduğu için insanların neye ihtiyacı olduğunu bildiğini dile getiren girişimci kadın, doğru ekip ve ekipmanla iyi bir hizmet sağladıklarını ifade ediyor.

Kızı Ana Carolina hayatta kalamadı, fakat annesi diğer insanlara engelleri ile mücadelesinde yardımcı olmaya devam ediyor.

HABER : Chris BURNS & Angola

[UHA Haber Ajansı, 01 Aralık 2019]

Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN 15-03-1974 yılında Kocaeli’nin Kartepe ilçesi Eşme mahallesinde dünyaya geldi. İlkokulu Eşme İlkokulu, orta okulu İzmit Ortaokulu, lise öğrenimini İzmit Lisesinde tamamladı. Üniversiteyi Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler tanıtım ve reklamcılık bölümünden mezun oldu. Basın meslek hayatına 1992 yılında Yeni Doğuş gazetesinde başlayan Mustafa Salman; 1993 yılında Sabah gazetesinde çalışmaya başladı. Salman basın meslek hayatına sırasıyla Yeni Doğuş, Sabah gazetesi, ATV, Show TV, Yavuz TV ve birçok dergi gazetede muhabir ve yazarlık yaptı. Mustafa Salman kısa adı UHA HABER olan Uluslararası Haber Ajansı genel yayın yönetmeni ve yayın kurulu üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Birçok sivil toplum örgütünde görevleri bulunan Mustafa Salman; üç dönemdir Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri federasyonu yönetim kurulu üyesi ve Basın-Medya İletişim sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Uzun yıllar Türkiye Televizyon Muhabirleri Derneğinde yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik yapan Salman; Kocaeli Gazeteciler cemiyeti üyeliği, Kartepespor yönetim kurulu üyesi ve Kartepe Galatasaraylılar derneği genel sekreteri olarak görev yapmaktadır. Mustafa Salman ayrıca Kocaelisporlular derneğinde yönetici ve basın sözcülüğü görevini de icra etmiştir. Evli ve iki çocuk babası olan Salman’ın basın meslek hayatında birçok ödülü bulunmaktadır…
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir