Avrupa

Anastasiades’den Türkiye’nin Sondaj Faaliyetleri Tepki

UHA HABER / Kıbrıs Rum kesimi lideri Nicos Anastasiades Romanya’da Avrupalı liderlere Doğu Akdeniz’deki gelişmelerle ilgili bilgi verdi. 

Anastasiades Türkiye’nin sondaj çalışmalarıyla ilgili durumu “yasadışı eylemlerin emsali görülmemiş şekilde artması” olarak değerlendirdi. Rum lider Ankara’nın sondaj faaliyetlerinin “yeni bir işgale eş” olduğunu söyledi.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras da toplantının ardından yaptığı açıklamada konunun Kıbrıs’ın iç meselesi ya da Kıbrıs ve Türkiye arasındaki bir mesele olmadığını, Avrupa’yı ilgilendiren bir konu olduğunu söyledi.

Çipras bu provokatif tavrın devam etmesi halinde 23-26 Mayıs tarihleri arasında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinin ardından ilk zirvede gerekli önlemlerin görüşülmesini istedi.

Anastasiades Avrupa Parlamentosu’ndaki merkez sağ grup toplantısında Ankara’nın bu hamlesinin açık ara Kıbrıs’ın egemenlik haklarına yönelik uzun zamandır yapılan en büyük ihlal olduğunu kaydetti.

Anastasiades “Bu eylemler Kıbrıs’ın 1974 trajik olaylarından sonra yeni bir işgal anlamına geliyor” dedi.

İngiltere: ‘Türkiye’nin sondaj açıklamasından kaygılıyız’

İngiltere, Türkiye’nin Kıbrıs Rum Kesimi’nin üzerinde hak iddia ettiği Doğu Akdeniz’deki bölgede sondaj çalışması yapmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Salı günü Türkiye-Kırgızistan Ortak Stratejik Planlama Grubu toplantısının ardından yaptığı açıklamada Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışması konusunda “Artık sismik araştırma bitmiştir. Sondaj çalışmalarına başlayacağız. ikinci gemimizi de bölgeye gönderiyoruz” demişti.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, “Türkiye’nin Kıbrıs münhasır ekonomik bölgesinde sondaj yapmaya başlayacağı açıklamasından kaygılıyız” ifadelerini kullandı. Hunt, “Durumun yatışması ve tüm tarafların itidal göstermesi gerekli. Hidrokarbon üretiminden tüm Kıbrıslılar yararlanmalı ve bir uzlaşmayı desteklemeli” dedi.

Türkiye, Kıbrıs Rum Kesimi’ni Doğu Akdeniz’de tek taraflı hidrokarbon çalışması yapmakla suçluyor.

LEFKOŞA, VOA, UHA HABER 

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir