Dünya

Amerika’nın Afganistan Özel Temsilcisi Türkiye’ye Geliyor

UHA Haber / Trump yönetiminin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad’ın Şubat ayı boyunca aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bazı ülkelere gideceği açıklandı.

Mustafa Kemal ATATÜRKDışişleri Bakanlığı açıklamasında Halilzad’ın Belçika, Almanya, Türkiye, Katar, Afganistan ve Pakistan’a gideceği kaydedildi.

Açıklamada ziyaretlerin bütün Afgan taraflarını biraraya getiren, Amerikan ulusal güvenlik çıkarlarını koruyacak barış sürecine olanak sağlamayı amaçladığı kaydedildi.

Halilzad geçen hafta müzakerelerin sonuçtan bir hayli uzak olduğu uyarısında bulunmuştu.

Halilzad, Cuma günü yaptığı açıklamada Afganistan’da Temmuz ayındaki başkanlık seçiminden önce bir anlaşmaya varılacağını umduğunu kaydetmiş ve “daha gidecek çok yolumuz var” ifadesini kullandı.

Amerika’nın eski Kabil büyükelçisi Taleban ve Afgan hükümeti arasında doğrudan görüşmelerin de mümkün olan en kısa sürede başlayacağını kaydetti.

Amerika’nın Afganistan’da 14 bin askeri bulunuyor. Başkan Donald Trump, bu yıl Afganistan’dan önemli oranda Amerikan askerini çekmek istediği mesajını veriyor.

Halilzad bu göreve Eylül ayında atanmıştı.

WASHINGTON, VOA, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir