Medya

Amerikan basını: Beyaz Saray Ukrayna görüşmesini gizlemeye çalıştı

UHA HABER / Başkan Trump’ın görevini kötüye kullandığı iddialarına neden olan Selenski görüşmesini ortaya çıkaran istihbarat görevlisi Beyaz Saray’ı görüşme ile ilgili tüm kayıtları gizlemeye çalışmakla suçladı.

Mustafa Kemal ATATÜRKDeutsche Welle’de yer alan haberde, ABD Başkanı Trump’ın görevini kötüye kullandığı iddialarına neden olan Selenski görüşmesini ortaya çıkaran istihbarat görevlisi Beyaz Saray’ı görüşme ile ilgili tüm kayıtları gizlemeye çalışmakla suçladı.

ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi’nin Başkan Trump’ın azil süreci soruşturmasına dayanak teşkil eden istihbarat görevlisinin yaptığı şikayetin gizliliğini kaldırmasıyla yeni iddialar gündeme geldi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın azledilme süreciyle ilgili soruşturmanın odak noktası olan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Selenski ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesini ortaya çıkaran istihbarat görevlisi Beyaz Saray’ı görüşme ile ilgili tüm kayıtları gizlemeye çalışmakla suçladı.

New York Times gazetesi, yaptığı şikayetle Trump hakkında azil süreci başlamasına neden olan istihbarat görevlisinin önce Beyaz Saray’da çalışmış olan bir CIA görevlisi olduğunu yazdı.

Görevi kötüye kullandığı iddiası

Kimliği gizli tutulan istihbarat görevlisine göre Başkan Trump 2020 başkanlık yarışına müdahale etmesi için yabancı bir ülkeden ricada bulunmak için bulunduğu konumu kullandı.

Raporda ishitbarat görevlisi Trump’ın bu görüşmesine dair, “ciddi bir sorun, görevi kötüye kullanma, hukukun veya başkanlık kararının ihlali” ifadelerini kullandı ve “acil endişe” yaratan bir durum olduğunu belirtti.

Görevli, Trump ve Selenski görüşmesine atıfla, “Başkan’ın en büyük rakiplerinden birini araştırması için yabancı bir ülkeye seçimlere müdahale etmesi için baskı yaptığı” belirtildi.

Raporda istihbarat görevlisi olayların doğrudan tanığı olmadığını ancak bilgiyi rutin “birimler arası” görüşmelerde yetkililerden aldığını söyledi.

Görevli Beyaz Saray yetkililerinin kendisine görüşmenin içeriğinden rahatsızlık duyduklarını söylediğini, Beyaz Saray’daki hukukçuların da kendi aralarında “Başkan’ın kişisel kazanç için görevini kötüye kullandığına tanık oldukları” ihtimalini konuştuklarını aktardı.

Görüşme kaydının gizlenmesi

İstihbarat görevlisi görüştüğü birkaç yetkilinin kendisine Beyaz Saray’daki üst düzey yetkililerin görüşme kayıtlarını kilit altına almak için devreye girdiğini söylediğini aktardı.

Beyaz Saray yetkilileri istihbarat görevlisine “Beyaz Saray hukukçularının yönlendirmesiyle” bilgisayar sisteminde bulunan görüşme ile ilgili elektronik kayıtları çıkardıklarını söylediğini belirtti.

Los Angeles Times da konuyla ilgili haberinde Başkan Trump’ın şikayeti yapan istihbarat görevlisine bilgileri kimin verdiğini öğrenmeyi istediğini yazdı. Gazeteye göre Trump istihbarat görevlisine bilgi veren kişiyi “casus gibi” diye tanımlıyor ve ABD’de geçmişte casusların infaz edilmesine gönderme yaparak şu ifadeyi kullanıyor: “Eski günlerde, daha akıllıyken ne yapıyorduk biliyor musunuz? Casuslar ve ihanete şimdikinden daha farklı davranıyorduk.”

Azil süreci başladı

Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Partili Başkanı Nancy Pelosi  Çarşamba günü başkanlık gücünü kullanarak 2020 için en güçlü başkan aday adayı Joe Biden’ı alt etmek ve tekrar seçilmek için yabancı bir devletten yardım aldığı iddiaları nedeniyle Trump’ın görevden azledilmesi için resmi soruşturma başlattıklarını açıklamıştı.

Ukrayna devlet başkanından rakibi Joe Biden’ın oğlunu soruşturmasını isteyen Trump’ı kimliği gizli tutulan bir istihbarat yetkilisinin şikayet ettiği bildirilmiş, söz konusu istihbarat yetkilisinin İstihbarat Komitesi’ne anlattıkları, Senato ve Temsilciler Meclisi İstihbarat Komiteleri ile paylaşılmıştı.

Şikayeti inceleyen hem Demokrat hem de Cumhuriyetçiler’den içeriğin kamuoyuna açıklanması talebi gelmişti.

WASHINGTON, UHA Haber Ajansı

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir