Dünya

Amerika Ulusal Güvenlik Konseyi Eski Üyesinden Türkiye’ye Destek

UHA HABER / Hudson Enstitüsü’nün düzenlediği Suriye konulu panelde konuşan Savunma Bakanlığı eski müsteşarı ve eski Ulusal Güvenlik Konseyi üyesi Mike Doran Amerika’nın Suriye’nin kuzeydoğusunda felaket bir başarısızlığa neden olduğunu çünkü PKK’yla ittifak kurduğunu belirtti.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Hudson Enstitüsü’nün düzenlediği panelin konusu Amerika’nın Suriye’nin kuzeydoğusundan çekilmesiydi.

Hudson Enstitüsü’nde uluslararası siyaset ve Ortadoğu konusunda uzman Mike Doran’dan Washington’un Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik politikasına eleştiriler geldi.

Ulusal Güvenlik Konseyi’nin eski üyesi ve aynı zamanda Savunma Bakanlığı eski müsteşarı olan Doran, “Suriye’nin kuzeydoğusunda felaket bir başarısızlığa neden olduğumuz farketmek önemli. Çünkü PKK’yla ittifak kurduk. Alandaki YPG PKK’dır. Bu dışişleri bakanlığının terör örgütü listesinde yer alıyor. Türkler yıllardır bize PKK şemsiyesi altında Suriye’nin kuzeydoğsuunda otonom uydu bir Kürt devleti kurulmasına güç sağladığımız gerçeğini beğenmediklerini söylediler. Biz de onlara oturun ve susun dedik. PKK’yı SDF’yle markaladık.Kendimize yalan söylediğimizi anlamamız lazım. Bu durumdan çıkma için Türkiye’yle yi ilişkilere sahip olmamız gerekir. Burda stratejik ödül Türkiye, stratejik amaç ise İran’a karşı koymak. Önemli bir NATO müttefikinin kuyusunu kazar durumdayız, Kürtleri bile temsil etmeyen bir terör örgütü için” ifadelerini kullandı.

Eski Dışişleri Bakanlığı müsteşarı ve eski general Mark Kimmit de Suriye misyonunun başlangıçtaki amacından saptığına dikkat çekti.

Kimmit, “İlk başta misyon çok kısıtlıydı. Askeri güç kullanma izin vermek bize Amerikan güçleriyle vekil güçlerle IŞİD’i yok etme olanağı verdi. Fakat sonra onlarla çalışma kararı verdik. Problem olacağını anladık , problem Türkiye olacaktı. Çünkü bu eski savunma bakanı Ash Carter’a göre PKK’yla bağlantılı bir gruptu. Türklerle PKK/YPG’yle ilişkimizin geçici olacağını söyledik ama IŞİD yenilince misyon bitmişti fakat birden bizim alandaki iyi yürekli insanlarımız duruma angaje olmaya başladı. Birden bir ulus kurmaya başladık. Onlara sözler verdik. İnsani operasyonlara başladık. 40 bin kişilik polis gücü kuracaktık. Alandaki insanlarımız bizi on yıl sürecek bir operasyona hazırlıyorlardı, bu da askeri gücü kullanma yetkisinin ihlali oluyordu. Bu kadar basit. Bası toplantılarında Öcalan’ın fotoğrafları ve Rojava’nın haritaları oluyordu” dedi.

Mary Beth Long ile ilgili görsel sonucuEski savunma bakanı müsteşarı Mary Beth Long da Amerika’nın Suriye’nin kuzeydoğusunda çekilme şekline eleştiriler yöneltti.

Long, “Başkan’ın verdiği kararı herhangi bir başkan da verecekti. Sonunda Amerika Suriye’nin kuzeydoğusunda çekilecekti. Bu sürdürülebilir bir politika değildi. Ama çekilme kararını bu şekilde uygulamak hataydı. Sadece Kürtlerin değil, Suriye Demokratik Güçleri içindekilerin öldürülmesine izin verdik. Bölgede istikrarı sağlama şansını kaçırdık. Pozisyonumuzu zayıf hale getirdik. Suriye’nin kuzeydoğusunda çok fazla taktiksel manevralar var. Daha önemli konular var, Türkiye’yle ilişkiler, Ortadoğu’daki ve dünyadaki durumumuz, İran ve Ruslarla ilişkilerimiz” dedi.

Paneldeki konuşmacılardan Hudson Enstitüsü’nde uzman Blaise Misztal de Suriye’nin kuzeydoğusunda Irak’ın kuzeyindeki bir yapının kurulamamasını eleştirdi ve Amerika’nın Suriye’nin kuzeyinde 5 yılı boşa harcadığını kaydetti.

Misztal, “Kuzey Irak’ta kurumların oluşturulması bölgeyi PKK’dan uzaklaştırdı. Suriye’nin kuzeyinde bunu yapamadık. Aslında ne Türkiye’yi ne de YPG’yi seçtik, ikisine de ihanet ettik. Türkleri yalnızlaştırdık” ifadelerini kullandı.

Türkiye’ye yönelik yaptırımlar da panelde gündeme geldi.

Paneldeki konuşmacılar yaptırımların bir yarar sağlamayacağı konusunda ortak görüş paylaştılar. Katılımcılar Türkiye’nin kaybedilmemesi gerektiği konusunda da hemfikirdi.

Kimmit, “Bu anda durum ne kadar kötü olursa olsun Türkiye’yi kaybetmek zorunda değiliz” dedi.

Doran da “Türkiye’yle ilişkilerin kötüleşmesin rol oynadık. Trump Türkiye’ye Kongre’nin partilerüstü desteği nedeniyle yaptırım uygulamak zorunda kaldı. Bunu Erdoğan’la müzakerelerde araç olarak kullanalım sonra Suriye’nin kuzeydoğusuyla iilgili güvenlik kaygılarını karşılayacak şekilde müzakere edelim, sivil hayatları kurtaralım. Alandaki güçlerimizi PKK’nın temsilcileri oldu. Eğer Türkiye Rusya ve İran’la bir olup Amerika’yı Ortadoğu’dan atmak isterse bölgede ne kadar kalabiliriz” ifadelerini kullandı.

Mike Doran ayrıca Türkiye’nin çok önemli bir ülke olduğuna da vurgu yaptı ve eğer bize düşman olursa Amerika’ya çok zarar verebilir ifadesini de kullandı.

NEW YORK  / UHA Haber Ajansı

Veysel KAVRAYAN
Veysel KAVRAYAN
Veysel Kavrayan, (Eğitimci-Yazar-Gazeteci), Kocaeli’nde doğdu. İktisat Bölümü ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde lisans eğitimini başarıyla tamamladı. Pedagojik Formasyon Eğitimi alarak kısa bir süre eğitim alanında çalıştı. Halen Medya ve İletişim alanında üniversitede eğitim almaktadır ve KOÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı'nda Tezli Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir. Uluslararası bir kozmetik firmasında Ankara Bölge Koordinatörü olarak çalıştı. Dünya Güzellik Yarışmaları Türkiye Başkanı Süha Özgermi'yle beraber önceleri baş asistanlık, sonrasında ortaklık yaptı. Türk Dünyası konusunda araştırmaları bulunuyor. Birçok haber ve araştırmaları hakkında ulusal ve uluslararası ödülleri mevcuttur. 2016 Yılında 'Yılın En İyi Gazetecisi ve En İyi Haber" ödüllerini almıştır. 2018, 2019 yıllarında Türkiye Azerbaycan Kardeşlik Gecesi'nde ödüle layık görüldü. Çeşitli Sivil Toplum kuruluşlarında kurucu ve yönetici olarak görev almaktadır. Halk bilimi, sanat, tarih, ezoterizm, turizm, sağlık, ekoloji, geleneksel ve tamamlayıcı tıp, futurizm, teknoloji ve mimari ilgi alanlarıdır. Gastronomi Araştırmacısı olarak gastronomi ve turizm konularında konuşmacı; yemek yarışmalarında jüri üyeliği yapmaktadır. Çocuk Gastronomisi alanında akademik çalışmaları olmuştur. Bu alanda Gastrofil olarak tanınmaktadır. Halen, Uluslararası Haber Ajansı ve Türkuaz Haber Ajansı'nın Genel Yayın Koordinatörü olarak çalışmaktadır. Çeşitli ulusal ve uluslararası dergi ve gazetelerde de yazmaktadır. İngilizce ve az derecede Rusça biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir