Medya

Amerika Asıllı İranlı Press Tv Sunucusu ABD’de Gözaltında

UHA Haber / İran’ın İngilizce yayın yapan haber kanalı Press TV’nin Amerika doğumlu çalışanı Merziye Haşimi, Amerika’da polis tarafından Missouri’de gözaltına alındı.

Mustafa Kemal ATATÜRKSt. Louis Lambert Havalimanı’nda alınan Haşimi’nin başkent Washington’da Pazar gününden bu yana gözaltında tutulduğu belirtilirken, hakkındaki suçlamaya ilişkin bir açıklama yapılmadı.

Amerika Federal Soruşturma Bürosu FBI da konuya ilişkin soruları yanıtsız bıraktı.

Press TV, sunucu ve belgesel yapımcısı Haşimi’nin, ailesini ziyaret etmek üzere Amerika’da olduğunu ve gözaltına alındıktan iki gün sonra kızını aramasına izin verildiğini açıkladı.

Press TV, Haşimi’nin Melanie Franklin adıyla Amerika’da dünyaya geldiğini, Müslüman olduktan sonra adını Merziye Haşimi olarak değiştirdiğini de belirtti.

Press TV, Haşimi’nin gözaltında tutulduğu sürede kendisinin başörtüsü takmasına izin verilmediğini ve yemek olarak kendisine domuz eti verilmek istendiğini bu sebeple iki gündür sadece bisküvi yediğini öne sürdü.

Haber ajansı Reuters, bu iddiaları henüz doğrulayan bir bilgiye ulaşamadığını belirtti.

Haşimi 10 yıldan uzun bir süredir İran’da yaşıyor. ABD’de Müslüman kadınlara ve Afrika kökenli Amerikalılara karşı uygulanan ayrımcılıkla ilgili haberler yapmıştı.

WASHINGTON, VOA, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir