Sağlık & Yaşam

Alzheimer hastasına bakım verenler mutlaka destek istemeli!

UHA HABER / Beykoz Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Gülten Kaptan, 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Alzheimer hastalığının günlük yaşamın sürdürülmesini imkânsız hale getirdiğini söyledi.

Beykoz Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Gülten Kaptan

21 Eylül Dünya Alzheimer Günü dolayısıyla (UHA) Uluslararası Haber Ajansı’na açıklamada bulunan Prof. Dr. Gülten Kaptan, “farkındalık ile hastalığın seyrini yavaşlatmak ve hastanın süreci rahat geçirmesini sağlamak mümkün” dedi.

Prof. Dr. Gülten Kaptan, bu konuda bakım verenlerin destek istemeleri gerektiğini de hatırlatarak, hastaların bu süreçte hayattan izole edilmemesi ve günde 10 dakika da olsa egzersiz yapmaları gerektiğini belirtti.    

“Alzheimer, beynin normal organizasyonu ve fonksiyonunu bozarak günlük yaşamın sürdürülmesini imkânsız hale getiriyor” diyen Prof. Dr. Gülten Kaptan, Alzheimer hastalığının tedavisinin kesin olarak bilinmediğini, ancak hastanın süreci rahat geçirmesi ve hastalığın seyrinin yavaşlatılması farkındalık sayesinde mümkün olabileceğini kaydetti.

Prof. Dr. Gülten Kaptan, “Bu bilinci artırmak ve demansı çevreleyen damgalamaya meydan okumak için her yıl 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü olarak kabul ediliyor ve uluslararası alanda kampanyalar ile etkinlikler ay boyunca sürüyor” dedi.

Hastalık bilinmiyor

Beykoz Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Gülten Kaptan, dünya genelindeki 94 Alzheimer derneğinin bir araya gelerek oluşturduğu Alzheimer Disease International’a (ADI) göre, küresel olarak her 3 kişiden 2’sinin ülkelerinde demans anlayışının çok az olduğuna veya hiç olmadığına inandığını ve bu rakamlara göre farkındalığın yüksek düzeyde olmadığının açıkça anlaşıldığını ifade etti.

Destek istenmeli

Prof. Dr. Gülten Kaptan, Alzheimer hastalığı için en büyük risk faktörünün yaş olarak görüldüğünü ve 65 yaş üzerindeki kişilerde hastalığın daha belirgin olduğuna da dikkat çekti.

“Ancak bu durum hastalığın tamamen yaşlı kategorisine konulacak bir hastalık olduğunu göstermez” diyen Prof. Dr. Gülten Kaptan, “65 yaşın altındaki kişilerde de hastalık görülebilmektedir” dedi.

Prof. Dr. Gülten Kaptan, Alzheimer hastasının ihtiyaç duyduğu bakımın giderek artacağını ve destek gerektiren bir bakım olduğunu hatırlatarak, bakımı üstlenen kişinin yardım gereksiniminin farkında olması ve yardım talebinde bulunması gerektiğinin altının çizdi.

“Bunun bir eksiklik ya da sorun olarak algılanmaması önemli” olduğunu belirten Prof. Dr. Gülten Kaptan, “En yakın bölgede bulunan kurum, kuruluş ya da dernek gibi gönüllü oluşumlarla iletişim içerisinde olup destek almak bakım verenin yükünü hafifletir ve güç verir” diye konuştu.

Hastaları izole etmek yanlış

Beykoz Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Gülten Kaptan, hastaları izole etmenin de çok yanlış olacağının altını çizerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Aktif olmak ve egzersiz yapmak, hastaların kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olur. Günde 10 dakikalık egzersiz bile fayda sağlayacaktır. Egzersizlere müzik eklenmesi de motivasyonu artırır. Sağlıklı bir kiloda kalmalarına, düzenli tuvalet ve uyku alışkanlıklarına sahip olmalarına yardımcı olur.”

HABER : Eda SAĞLAM

İSTANBUL, UHA Haber Ajansı

Veysel KAVRAYAN
Veysel KAVRAYAN
Veysel Kavrayan, (Eğitimci-Yazar-Gazeteci) Kocaeli’nde doğdu. İktisat Bölümü ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı. Pedagojik Formasyon Eğitimi aldı. Halen Medya ve İletişim eğitimi almaktadır. Kısa bir süre eğitim alanında görevlerde bulundu. Uluslararası bir prestij kozmetik firmasında Ankara Bölge Koordinatörü olarak çalıştı. Dünya Güzellik Yarışmaları Türkiye Başkanı Süha Özgermi'yle beraber önceleri baş asistanlık, sonrasında ortaklık yaptı. Türk Dünyası konusunda araştırmaları bulunuyor. Birçok haber ve araştırmaları hakkında ulusal ve uluslararası ödülleri mevcuttur. Çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları'nda kurucu ve yönetici olarak görev almaktadır. Halk bilimi, gastronomi, sanat, tarih, ezoterizm, turizm, sağlık, sanat tarihi, ekoloji, geleneksel ve tamamalayıcı tıp ve mimari ilgi alanlarıdır. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazmaktadır. İngilizce ve az derecede Rusça biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir