Spor

Altın Top ödülünü alan kadın futbolcuya ‘kalça dansı’ (twerk) yapar mısın sorusu tartışma yarattı

Yılın en iyi futbolcusuna verilen Altın Top ödülü bu yıl kadın oyunculara da verilmeye başlandı.

Ödülün ilk sahibi ise Olympique Lyonnais takımının Norveçli forvet oyuncusu Ada Hegerberg oldu.

Ancak henüz 23 yaşında olan kadın oyuncu, kariyerinin en anlamlı gününde sözlü tacize maruz kaldı.

Hegerberg, Fransa’nın başkenti Paris’te, Grand Palais Müzesi’nde düzenlenen törende Ballon d’Or féminin (Kadın Altın Top) ödülünü almak üzere sahneye geldiği sırada, programın sunucusu Fransız DJ Martin Solveig’in twerk (kalça dansı) yapar mısın? sorusu ile karşılaştı.

Hegerberg’i hayal kırıklığına uğratan ve ödüle gölge düşüren skandal sorunun ardından salonda soğuk rüzgarlar esti.

Ada Hegerberg ise hızlı bir şekilde “Hayır” yanıtını verdi.

Diriliş Ertuğrul ile ilgili görsel sonucuTelevizyonlardan canlı yayınlanan programda, cinsiyetçi sorunun ardından binlerce kişi sosyal medyada Martin Solveig’e çok sert ifadelerle tepki gösterdi.

A West isimli bir Twitter kullanıcısı, “Martin Solveig, ilk kadın Ballon d’Or ödülü sahibi Ada Hegerberg’e Twerk yapar mısın diye sordu. Gerçekten bu soruyu sordu, Tam bir saygısızlık.” ifadesiyle öfkesini dile getirdi.

Sosyal medyanın yanı sıra ana akım medyada da tepkilerin odağı haline gelen ünlü Fransız DJ Martin Solveig, Twitter hesabından bir video paylaşarak özür diledi.

Yaptığının şaka olduğunu dile getiren Solveig, “Bu durum İngilizcem ve İngiliz kültür seviyemdeki bozukluktan kaynaklanıyor ki yeterli olmadığı da açıkça görülüyor. Beni 20 yıldır takip edenler benim ne kadar saygılı olduğumu iyi bilirler, özellikle de kadınlara karşı.” ifadelerini kullandı.

Ancak Fransız DJ’in meseleyi İngilizce seviyesine bağlamaya çalışması da sosyal medyada alay konusu oldu.

Solveig, ödül töreninde Norveçli kadın futbolcuya sorusunu İngilizce değil Fransızca sormuştu.

PARİS, EuroNews, UHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir