Avrupa

Almanya‘nın PKK Çelişkisi

Değerli okurlar, son günlerde Alman medyası yine iş başında. Özellikle Gezi’yle birlikte bu durum iyice belirginleşmeye başlamıştı.

Sözlerin yanlış tercüme edilmesi, bağlamından koparılarak çarpıtılması veya haberlerin tek taraflı yansıtılması artık alışık olduğumuz bir durum. Hatta devlet kanalları bile tarafsızlıktan çok uzaklar. Bu yüzden İçişleri Bakanının sözlerinin Alman medyası tarafından bilinçli bir şekilde yanlış aktarılması şaşırtmadı yine.

Güya Türk hükümetine muhalif düşüncede olan Alman turistlerin Türkiye’ye ayak basar basmaz tutuklanacağı şeklinde medyaya yansımıştı sözler. Oysa ki bu açıklamada ülkeye gelen PKK’cıların ve onların toplantılarına katılanların gözaltına alınıp, sınır dışı edileceği vurgulanmıştı. Yani gayet de ülkenin milli güvenliğini ilgilendiren bir durum. Acaba Alman devleti -elinde, hakkında istihbarat verilerinin olduğu- İŞİD’cileri gözaltına almaz mıydı veya ülkesine sokar mıydı?

Ama Alman medyası bu sözleri yine çarpıtıp, halkı manipule etme yoluna gitti. Hadi halkı kandırıyorsun, peki devlet yetkilileri gerçeklerden gayet de haberdarlarken, nasıl oluyor da terör örgütünün sözcülüğünü yapabiliyorlar?

Bilindiği üzere Alman Dışişleri Bakanı Maria Adebahr, bu olayın üstüne PKK’ya ilişkin tutumumlarının net olduğunu, öte yandan toplanma ve düşünce özgürlüğünün onlar için korunması gereken çok önemli değerler olduğunu dile getirmişti. Bu skandal açıklama Alman devletinin teröristler arasında yaptığı ayrımcılığı ve uyguladığı çifte standartı bir kez daha gözler önüne seriyordu.

“Toplanma özgürlüğü” ve “düşünce özgürlüğü” gibi kelimleri Almanya tarafından terör örgütü olarak tanınmış bir örgütün destekçileri için kullanabiliyorlar. Üstelik iki yıl önce o zamanın İçişleri Bakanının PKK konusundaki yasakları “resmiyette” arttırmasına rağmen!

Acaba devletin sözcüsü, aynı kelimleri terör örgütü İŞİD’in yandaşları için de kullanabilir mı? İŞİD yanlılarının Almanya’da toplanma özgürlüğü var mı? İŞİD yanlılarının bu şekilde düşünüp, bunu dile getirmeleri mümkün mü? İŞİD yanlıları, sözde Halifeleri El Bağdadi’nin resimleriyle veya İŞİD bayraklarıyla gösterilere katılabilirler mi? Veya aynı şekilde El-Kaide’ciler, Bin Ladin’in resimleriyle? Bir denesinler bakayım..

Peki aynı şekilde terör örgütü olarak tanınmış PKK’nın yandaşları hiç bir engelle karşılaşmadan bunu nasıl yapabiliyorlar? Üstelik bunlar bu sayılanların hepsini yaparlarken, devletin polisi de bunların güvenliğini sağlıyor! Hukuk devleti, demek ki bir tek PKK olunca işlemiyor.

Hatta bırakın gösteriyi, bir kaç yıl önce Almanya’nın Köln şehrinde gerçekte “PKK’nın Avrupa buluşması” olan Uluslararası Kürt Kültür Festivali’nde, Öcalan’ın sağ kolu ve PKK’nın lideri durumundaki Murat Karayılan, Kandil’den canlı yayınla stada bağlanıp, binlerce insanın önünde konuşma yapmış ve Türkiye’ye tehditler yağdırmıştı. Bunun için Alman devleti hiçbir şekilde soruşturma da başlatmamıştı! Aynı şeyi bir de El Bağdadi’yle düşünsenize? Köln stadına canlı yayınla bağlanıp, onbinlerce İŞİD yanlısına seslenmesini! Veya tam tersini. Türkiye’de İŞİD yanlılarıyla dolu olan bir stattan El Bağdadi’nin canlı bağlantı yoluyla Almanya’ya tehditler yağdırmasını! Bu durumda neler olacağı konusunda yorum yapmaya bile gerek yok.

Artık Almanya’nın bu çelişkiye bir son vermesi lazım. Bunun için de, ya bu resmiyette olan PKK yasağını, fiiliyatta da uygulaması gerekir ve bu gelişme olumlu şekilde ilişkilerimize yansıyıp, aramızdaki güveni de arttırır. Ya da kaçak dövüşmekten vazgeçip, fiiliyatta uygulamadığı bu yasağı, resmiyette de kaldırır! Biz de tutumumuzu ona göre belirleriz..

Tuba Nur TÜRKELİ

Berlin (UHA) Uluslararası Haber Ajansı Temsilcisi

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Çarşamba ‘Diriliş’ Dizisinden sonra TRT 1 Ekranlarında..

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir