Avrupa Kültür-Sanat

Almanya’nın en güzel Hansa kentleri

Hamburg, Rostock ve Lübeck’in ortak yanı nedir? Bu kentler Ortaçağ’da Hansa Birliği ismi verilen ticari ittifakın birer parçası oldular ve halen o dönemin refah ve gücünden iz taşıyorlar.

An old house in Korbach (picture-alliance/dpa/F-P. Tschauner)

Korbach

Günümüzde Almanya’nın merkezine yakın bir konumda olan Korbach, herhangi bir şekilde deniz ya da nehir kıyısında bulunmuyor. Ancak kent, ticaret rotalarının kesişiminde bulunan coğrafi ve ekonomik konumu dolayısıyla 15’inci yüzyılda Hansa Birliği’ne katıldı. Bugün Almanya’da 25 kent “Hansa Birliği” etiketini taşıyor.

A castle entrance tower in Lübeck (Fotolia/thorabeti)

Lübeck

Hansa Birliği’nin en zengin kenti Lübeck’ti. “Hansa Birliği’nin Kraliçesi” olarak bilinen kent, ittifakın merkezi konumundaydı. Eski kent merkezi 1987 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine eklendi. Birliği, Kuzey Denizi ve Baltık Denizi kıyılarında ve iç bölgelerde dizili yaklaşık 200 kent oluşturuyordu. Lübeck’teki Avrupa Hansa Müzesi bu ticari ittifakın yükselişine ve çöküşüne ışık tutuyor.

Hamburg's harbor (picture-alliance/dpa/Bildagentur-online)

Hamburg

Avrupa’nın kuzeyindeki ticaret 13’üncü ve 15’inci yüzyıllar arasında Hansa Birliği’nin elindeydi. Hamburg ittifaka 1321 yılında katıldı. Kent ve limanının tarihçesi ise daha öncesine dayanıyor. Bugünlerde ise Hamburg Limanı turistlerin gözdesi. Limanın kuruluşunun yıldönümünü kutlamak üzere her yıl mayıs ayında bir milyon turist burayı ziyaret ediyor.

The market square in Bremen (picture-alliance/dpa/I. Wagner)

Bremen

Varlıklı tüccarlar mallarını Bremen’den Kuzey Denizi ve sonrasında dünyaya ulaştırmak için Weser Nehri’ni kullanıyorlardı. Pazaryeri meydanı ise Ortaçağ’da Bremen’de yaşayanların özgüvenlerini yansıtıyor. İşlemeli belediye binası (solda) ve Roland Heykeli 2004 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası listesinde.

The Stralsung harbor with a boat in front of it (picture-alliance/dpa/S. Sauer)

Stralsund

Baltık Denizi kıyısındaki Stralsund 14’üncü yüzyılda ittifakın zirvesinde Hansa Birliği kentlerinin nasıl göründüğünü gösterir nitelikte. Kentin Ortaçağ’dan kalma merkezi büyük ölçüde aynı kalmış. Modern Okyanus Bilimi müzesi “Ozeaneum” (beyaz bina) eski liman antrepolarının arasına inşa edilmiş. Burada Kuzey Denizi, Baltık Denizi ve Kutup Denizi’nin sualtı dünyalarına dalış yapmak mümkün.

A red brick building in Wismar (picture-alliance/dpa/J. Büttner)

Wismar

Wismar’ın karakteristik özelliği Almanya’nın sadece kuzeyinde görülen kırmızı briket mimarisi. Din ile ilgisi olmayan devasa depolar gibi, görkemli kiliseler de Briket Gotik mimari tarzı ile inşa edilmiş. Eski kent merkezi 2002 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine eklendi.

A ship sails in the Hanse Sail in Rostock (picture-alliance/dpa/J. Büttner)

Rostock

Rostock, Hansa Birliği döneminde Baltık Denizi kıyısındaki en önemli ticari merkezlerden birisiydi ve “İskandinavya’ya Açılan Kapı” şeklinde anılıyordu. Bugünlerde ise kent Hansa Yelkeni isminde kapsamlı bir denizcilik festivaline ev sahipliği yapıyor. Ziyaretçiler çeşitli boyut ve tasarımlarda 250’yi aşkın geleneksel yelkenli teknenin Rostock’un limanına girişini izleyip, teknelere binebiliyor.

A ship and a view of the town buildings in Lüneburg (picture-alliance/Bildagentur-online/Klein)

Lüneburg

Hansa Birliği’nin bir diğer kenti ve Ilmenau Irmağı üzerindeki Lüneburg, Ortaçağ’da Almanya’nın en büyük tuz tedarikçisi konumundaydı. Kentte çıkarılan tuz, Ilmenau’nun birleştiği Elbe Nehri’ne taşındıktan 100 kilometre sonra Kuzey Denizi’ne ulaştırılıyordu. Lüneburg’daki Almanya Tuz Müzesi bu maddenin çıkarılışını ve kent üzerindeki etkisini gözler önüne seriyor.

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir