Avrupa

Almanya’nın en güzel 10 tarihi şehir merkezi

Heidelberg

Heidelberg, 19. yüzyıldan beri Neckar Nehri üzerindeki konumu, eski köprüsü, kalesi ve eski kent merkeziyle romantikleri büyülüyor.

Heidelberg Blick auf Neckar, die Alte Brücke, das Heidelberger Schloss und die Heiliggeistkirche (picture alliance/Daniel Kalker)

Goethe, Hölderlin, Heine ve Hegel gibi şair ve filozoflar kentten ilham almış. Her yıl Heidelberg’de romantizmin tadını çıkarmak isteyen 12 milyon turist Neckar’a geliyor.

Lübeck (picture-alliance/dpa)

Lübeck

Bu Hansa kentinde gezinirken denizciliğin cazibesini her yerde hissediyorsunuz. Merkezi, Trave Nehri’nin iki kolu ile çevrili bir ada gibi. Bu Baltık Denizi’nin su yolu. Ticaret, Lübeck’in geç Ortaçağ’da zengin olmasını sağladı. Bugün hala birçok bina Lübeck’in şanlı zamanına tanıklık ediyor. Yaklaşık 1.800 bina koruma altında. Eski kent merkezi 1987’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alındı.

Deutschland Stadt Wismar (picture-alliance/ZB/J. Büttner)

Wismar

Lübeck ve Wismar’ın çok ortak yönü var. Kuzey Almanya’daki Hansa kasabaları suyun üzerinde ve de Wismar’ın Baltık Denizi’ne doğrudan erişimi var. Her ikisi de UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde ve ziyaret edenler övgüyle bahsediyor. Özellikle Wismar’da görülmeye değer yerler arasında Üç Katedraller, liman ve tipik kırmızı tuğlalı binaların yer aldığı tarihi meydanı bulunuyor.

Deutschland Stadt Quedlinburg (picture-alliance/DUMONT Bildarchiv/R. Freyer)

Quedlinburg

Saksonya-Anhalt Eyaleti’ndeki Quedlinburg, UNESCO komisyonunu ikna etti. 1994’ten beri kilisesi, kalesi ve eski kent merkezi Dünya Mirası Listesi’nde. 6. yüzyıldan kalma 1.200 yarı kagir binası, parke taşlarla karakterize edilmiş dar sokaklarıyla burası benzersiz bir Ortaçağ manzarası sunuyor.

Deutschland Stadt Görlitz - Dreharbeiten Film Goethe (picture-alliance/ZB/J. Trenkler)

Görlitz

Rönesans, Gotik, Barok: Almanya’nın en doğu kentinde üç stil yan yana. Çok yönlü kent manzarası birçok Hollywood yapımcısını cezbetti. Kent meydanı “Soysuzlar Çetesi”, “Büyük Budapeşte Oteli” ve “Goethe” gibi ünlü filmlere set olmuş. Fotoğrafta suni kar kullanılmış bir film seti yer alıyor. Görlitz, bu özelliğiyle Görliwood olarak da anılıyor.

Deutschland Stadt Fritzlar (picture-alliance/dpa/U. Zucchi)

Fritzlar

Hessen Eyaleti yarı kagir binalar devletidir. Buradaki 400 bin evin bakımı için çok şey yapılıyor. Bu evler Ortaçağ ustalarının ahşap ve kilden kalıcı ve güzel binalar yapabilme yeteneklerinin kanıtı adeta. Bunlar içinde önde gelen yerler arasında tamamen bu evlerle çevrili meydanıyla Fritzlar geliyor.

Deutschland Stadt Bamberg (picture-alliance/Arco Images/P. Schickert)

Bamberg

Tarihi Bamberg’i çekici kılan eski belediye binası, simgeleri ve fotojenik yapısı. Regnitz Nehri üzerindeki yapay bir ada üzerine kurulmuş kasaba zamanında piskoposluk tepesiyle sivil ada kenti arasındaki sınırı oluşturuyordu. Belediye binası, Bamberg’te bulunan 2 bin listelenmiş binadan biridir. Eski kent merkezi 1993’te UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alındı.

Deutschland Stadt Rothenburg ob der Tauber (picture-alliance/DUMONT Bildarchiv/G. Knoll)

Rothenburg ob der Tauber

Bavyera’daki Rothenburg, eski Alman kasabalarıyla ilgili her klişeyi barındırıyor. İyi korunan, dolambaçlı, huzur verici. Yarı kagir binaları da cabası. Rothenburg’un Ortaçağ merkezinin büyük bir kısmı korunmuş ve yürüyüş yapılabilen surlarla çevrili. Kasaba modern bir görüntüden neredeyse uzak. Rothenburg ob der Tauber Almanya’nın romantik yürüyüş rotası üzerindeki dikkat çeken bir nokta.

Deutschland Stadt Passau (picture-alliance/DUMONT Bildarchiv/T. P. Widmann)

Passau

IIz, Inn ve Tuna nehirleri Passau’da buluşur. Inn, Passau’nun 17. yüzyıldan kalma barok eski şehir merkezinde Tuna ile birleşip son bulur. Aralarında Aziz Stephan Katedrali’nin de olduğu dikkat çekici birçok kilise ve manastır mevcut. Piskoposluk kilisesi eski şehir merkezinin en üst noktasında, şehir manzarasına hakim bir yerde bulunuyor.

Deutschland Stadt Freiburg (picture-alliance/DUMONT Bildarchiv/M. Kirchner)

Freiburg

Kaiserstuhl tepeleri ile Kara Ormanlar arasında yer alan Freiburg, yüksek yaşam kalitesiyle tanınır. Eski şehir merkezi boyunca uzanan küçük su dolu kanallar buna katkıda bulunur. Belki bir zamanlar drenaj sisteminin bir parçasıydı fakat bugün şehrin çekiciliğine katkıda bulunuyorlar. Ama dikkat! Efsaneye göre yanlışlıkla bu kanala giren kişi Freiburglu biriyle evlenmek zorunda.

© Deutsche Welle, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir