Ekonomi

Almanya’dan Mektup Var!

Sevgili okurlar, Deutsche Welle’nin de katkılarıyla hazırladığımız ‘Almanya’dan Mektup Var!’ haber bültenimizde Almanya’daki ekonomik duruma değineceğiz.

Arşiv - Bosch fabrikasında dizel motorlar için enjektör pompası üretimi

Arşiv – Bosch fabrikasında dizel motorlar için enjektör pompası üretimi

Bültenimizin ilk haberi Alman otomotiv yan sanayisinde yaşanacak olan kriz hazırlığıyla ilgili.

Dünya otomotiv yan sanayisinin devlerine ev sahipliği yapan Almanya’da ekonomik durgunluk sektörü de vurdu.

Otomotiv yan sanayisi, işten çıkarmalardan fabrika kapamaya çeşitli çözüm yollarını masaya yatırıyor.

Alman otomotiv yan sanayii, istihdam olanakları ve ülke ihracatına büyük katkısı nedeniyle Almanya ekonomisi için çok önemli bir yere sahip. Dünya çapında en büyük beş otomotiv yan sanayi kuruluşundan üçü Almanya’da bulunuyor.

Sektörde yaşanan konvansiyonel, içten yanmalı otomobil motorlarından elektrikli motorlara geçiş süreci ise firmaları başa çıkmaları gereken önemli sorunlarla karşı karşıya bırakıyor.

Bunun dışında Çin, Hindistan ve Amerika Birleşik Devletleri gibi önemli pazarlarda yaşanan sıkıntılar ve yapısal problemler de sorunu daha da derinleştiren etkenler.

10 Eylül’de Frankfurt’ta, dünyanın en büyük otomobil fuarlarından IAA’da (Uluslararası Otomobil Sergisi) bir araya gelecek olan sektör temsilcilerinin sıkıntıları büyük. Fuarda şu an gündeme gelen, personeli azaltma, üretim merkezlerini başka yerlere taşıma ve hatta fabrikaları tamamen kapatma gibi konular yoğun bir biçimde tartışılacak. Peki Alman otomotiv yan sanayisindeki dev markaların içinde bulunduğu durum ve yaşadıkları sorunların kaynağı ne?

BOSCH: Şirketin yöneticisi Volkmar Denner, kısa bir süre önce Süddeutsche Zeitung’a verdiği röportajda konuyu gayet anlaşılabilir bir şekilde ifade etmişti. Firma, dizel motorlardaki enjektör sistemi için motor başına 10 kişi çalıştırıyor. Benzinli motorlarda bu iş için üç kişi gerekiyor. Elektrikli otomobillerde ise bu iş sadece bir kişi ile hallediliyor. Kısacası elektrikli otomobillerin yaygınlaşması ile işten çıkarmalar zorunlu olacak. Stuttgart merkezli şirketin dünya çapında 410 binden fazla çalışanı var. Almanya’daki 50 bin personelden 15 bini sadece dizel motorlarla ilgili birimlerde görevli. Dünyanın en büyük otomotiv yan sanayi üreticisi olan Bosch makine üretimi alanında da faal olan bir şirket.

CONTINENTAL: Merkezi Hannover’de bulunan ve otomotiv alanında köklü bir geçmişe sahip olan şirket de sektörün içinde bulunduğu olumsuz dönemden etkilenen kuruluşlardan biri. Continental Yönetim Kurulu Başkanı Elmar Degenhart, sektörün dramatik bir şekilde süratlenen, kökten ve yer yer yıkıcı bir değişim sürecinin içinde olduğunu dile getiriyor. Giderlerin azaltılması gerektiğini vurgulayan Degenhart, bunun için şu an şirket bünyesinde çalışan 245 bin kişiden kaçının işten çıkarılacağını, sendika ile görüştükten sonra karara bağlayacaklarını bildirdi. Degenhart, borsadaki değeri son dönemde gittikçe düşen Continental için, firmanın bazı birimlerinin satılmasının da gündemde olduğunu ifade etti. Otomobil lastiği alanında da bir dünya markası olan şirket için bu ürün, firmayı sağladığı kazançla ayakta tutan temel sütunlardan biri.

ZF: Şanzıman ve farklı otomobil parçaları üreten Friedrichshafen merkezli ZF ise çok farklı alanlarda üretim yapmasına rağmen sektörün içinde bulunduğu durumdan etkilenen markalar arasında. ZF yönetimi son olarak yıl sonu ciro beklentisini 37 milyar eurodan 36 milyar euroya çekti. 2019’un ilk yarısında elde edilen kâr, geçen senenin aynı dönemine kıyasla yarı yarıya azalmış durumda. Şirketin yöneticisi Wolf-Henning Scheider firma olarak beklentilerinin çok gerisinde kaldıklarını belirtti. Çin’deki üretim merkezlerinde personel sayısını azaltan şirket şu an için Almanya’da böyle bir yola başvurmayı düşünmüyor. Ancak esnek çalışma saatlerine geçmek ZF’nin değerlendirmeye aldığı seçeneklerden biri.

Mahle, Schaeffler, Brose ve Leoni gibi Almanya’daki diğer otomotiv yan sanayi firmaları da benzer sıkıntılar yaşıyor. Bunlardan bazıları süreci, istihdamı azaltarak atlatmayı planlarken, Leoni örneğinde olduğu gibi bazıları için kapatılacağı söylentileri dolaşıyor.

***

Bu haberimiz de Alman ekonomisindeki resesyon tehlikesiyle ilgili.

Deutschland Symbolbild Auto-Export (Getty Images/A. Koerner)

Küresel belirsizliklerden olumsuz etkilenen Alman ekonomisinde GSYİH ikinci çeyrekte yüzde 0,1 küçüldü. Ekonomi Bakanı, resesyon tehlikesine karşı önlemler alınacağını açıkladı.

Uluslararası ticari anlaşmazlıklar ve dünya ekonomik konjonktüründeki zayıflama Alman ekonomisini olumsuz etkilemeye devam ediyor. Federal İstatistik Dairesi, Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’nın (GSYİH), 2019’un Nisan, Mayıs ve Haziran aylarını kapsayan ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,1 oranında azaldığını açıkladı.

Alman ekonomisi yeni yıla yüzde 0,4 büyüme oranı ile girmişti. Ekonomistler yaz aylarını kapsayan üçüncü çeyrekte de GSYİH’daki düşüşün devam etmesini bekliyor. Bu durum teknik olarak resesyon anlamına geliyor.

Alman Ekonomi Bakanı Peter Altmaier son verilerin alarm verici olduğunu ve bir uyarı sinyali anlamına geldiğini belirtti.

Gerekli önlemlerin alınması durumunda resesyonun önüne geçilebileceğini kaydeden Altmaier, “Başta orta ölçekliler olmak üzere şirketler üzerindeki yükün azaltılması da bu önlemler arasında. Kurumlar vergisinde yükün azaltılmasına ve önümüzdeki yasama döneminde dayanışma vergisinin tamamen kaldırılmasına ihtiyacımız var” diye konuştu.

İstatistik Dairesi’nin Çarşamba günü açıkladığı verilere göre GSYİH’daki azalmada dış ticaretteki gelişmeler etkili oldu. Mal ve hizmet ihracatında ithalata oranla daha güçlü bir düşüş kaydedildiğine dikkat çekildi. İnşaat sektöründeki yatırımlarda da ikinci çeyrekte azalma kaydedildi.

Alman ekonomisine dair olumlu gelişme ise tüketimin yüksek seviyede devam etmesi ve şirket yatırımlarının artması oldu. Ülkedeki işsizlik oranlarının rekor seviyelere düşmesinin de tüketimi teşvik ettiğine işaret ediliyor.

Dış gelişmelerin olumsuz etkisi

Tüketici Araştırmaları Kurumu (GfK) tarafından yapılan açıklamada, tüketicilerin son zamanlarda para harcarken daha dikkatli olduğu ifade edildi. GfK uzmanlarından Rolf Bürkl, işten çıkarmalar ve kısa süreli mesaili işlerin yaygınlaşmasıyla, insanlar arasında işini kaybetme tedirginliğinin arttığını dile getirdi.

Rolf Bürkl - Almanya Tüketici Araştırmaları Kurumu

Rolf Bürkl – Almanya Tüketici Araştırmaları Kurumu

Dünya ekonomisinin içinde bulunduğu güvensizlik ortamı, ABD ile Çin arasındaki ticari anlaşmazlıklar ve Brexit sürecinin belirsizliği gibi konular da Alman ekonomisine olumsuz etki ediyor.

“Almanya’nın konjonktürü sallantıda

Ekonomideki büyüme trendini yavaşlatan etkenlerden biri de, Almanya’nın en büyük sanayi kalemlerinden otomobil endüstrisinde, elektrikli araçların üretimine geçiş için yaşanan yapısal dönüşüm süreci.

Sebastian Dullien - Hans Böckler Vakfı

Sebastian Dullien – Hans Böckler Vakfı

Uzmanların içinde bulunduğumuz yılın üçüncü çeyreği ile beklentileri de çok parlak değil. Hans Böckler Vakfı’nın Makro Ekonomi ve Konjonktürel Araştırmalar Enstitüsü Bilimsel Yöneticisi Sebastian Dullien, mevcut zayıf verilere işaretle, “Almanya’nın konjonktürü sallantıda” değerlendirmesinde bulundu.

Dullien Alman ekonomisi ve özellikle de sanayisi açısından, yılın ikinci yarısında hızlı bir iyileşme yaşanacağına dair beklentilerin giderek zayıfladığını da sözlerine ekledi.

Merkel: Ekonomik pakete ihtiyaç yok

Başbakan Angela Merkel ise şu an bir konjonktür paketine ihtiyaç olmadığı görüşünde. Merkel Salı günü yaptığı açıklamada, ekonominin zor bir döneme girdiğini ancak ekonominin durumuyla ilgili olumsuz değerlendirmelerde bulunulmaması gerektiğini dile getirerek “Vaziyete göre hareket edeceğiz” dedi.

Alman hükümeti son olarak, 2019 yılı geneli için yüzde 0,5’lik bir ekonomik büyüme beklentisi içinde olduğunu duyurmuştu. Almanya‘nın GSYİH’sı 2018’de yüzde 1,4 oranında artmıştı.

***

Almanya’dan Mektup Var!‘ Haber Bültenimizin son haberi olan ‘Ticaret savaşlarının Alman ihracatını vurması‘yla ilgili haberle noktalamak istiyoruz.

Deutschland | Continental-Leistungselektronik für Hybrid- und Elektrofahrzeuge (picture-alliance/dpa/D. Karmann)

Uluslararası belirsizlikler Alman ekonomisinin en önemli payandalarından ihracatı vurdu.

Haziran ayında ihracat bir önceki aya göre yüzde 0.1, bir önceki yıla göre de yüzde 8 geriledi. Uzmanlar 2019’dan ümitsiz.

Alman Federal İstatistik Dairesi, Almanya’nın ihracatının Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0,1, bir önceki yılın Haziran ayına göre yüzde 8 oranında gerilediğini açıkladı.

Böylece Alman ekonomisinin en önemli kalemlerinden ihracatta, yaklaşık son üç yılın en büyük düşüşü kaydedilmiş oldu. Haziran ayında ithalat da yüzde 4,4 oranında geriledi.

Daire’nin verilerine göre 2019’un ilk altı ayında ihracat yüzde 0,5’lik hafif artışla 666 milyar 100 milyon euro olarak gerçekleşti. İthalatta ise yüzde 3’lük artışla 556 milyar 200 milyon euro seviyesine ulaşıldı.

Brexit’in olumsuz etkisi

ABD ile Çin arasındaki ticari gerginlik, dünya ekonomik konjonktüründeki zayıflama, Britanya’nın AB’den ayrılma sürecinde yaşanan sancılar ve “düzensiz” ayrılma riskinin ekonomide güvensizlik yarattığı belirtiliyor.

Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği (DIHK), ihracatta Haziran ayında kaydedilen düşüşün ardından 2019’un geri kalan kısmında da büyüme beklemediklerini açıkladı.

DIHK, daha önce ihracattaki yıllık artış tahminini yüzde 1,2 olarak açıklamıştı. DIHK dış ticaret sorumlusu Volker Treier, ihracattaki açık gerilemenin Alman şirketler için “nahoş bir sürpriz” olduğunu belirterek “Artan korumacılık ve uluslararası konjonktürdeki hissedilir zayıflama, ihracatı güçlü Alman ekonomisini doğrudan olumsuz etkilemektedir” dedi.

ABD ile Çin arasındaki ticari anlaşmazlık ve Brexit konusunda yaşanan çekişmenin dünya çapında yatırımcıları ürküttüğünü ve yatırım malları üreten Alman şirketlerini olumsuz etkilediğini belirten Treier, “Mali krizden bu yana en zayıf oran olsa da yüzde sıfırlarla yılı bitirebilirsek, anlaşmazlık ve krizlerle boğuşan dünya ekonomisi göz alındığında bu bile bir başarı” değerlendirmesi yaptı.

***

Hoşça kalınız!

HABER: Tuba Nur TÜRKELİ / Almanya Temsilcisi 

BERLİN, (UHA) Uluslararası Haber Ajansı

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir