Ekonomi

Almanya’dan ABD’ye otomobil satışları yarıya düşebilir

UHA Haber / ABD Başkanı Trump’ın Avrupa Birliği’nden ithal edilecek otomobillere yüzde 25 vergi uygulayacağını açıklaması Almanya’da endişe yaratıyor. Vergiler hayata geçerse Almanya’nın ABD’ye otomobil ihracatı yarıya düşebilir.

Mustafa Kemal ATATÜRKAlman ekonomik araştırma enstitüsü ifo, Washington yönetiminin Avrupa Birliği’nde üretilen otomobillere yüzde 25 oranında gümrük vergisi uygulaması halinde Almanya’nın ABD’ye yaptığı otomobil ihracatının uzun vadede yarıya düşeceğini açıkladı.

Elimi BırakmaMünih’teki enstitünün dış ticaret uzmanı Gabriel Felbermayr, gümrük vergisi uygulama tehdididinin hayata geçmesi halinde Alman otomobil ihracatının toplamda da yüzde 7,7 oranında gerileyeceğini söyledi.

Bu orandaki düşüş otomobil ihracatından elde edilen gelirin 18 milyar 400 milyon euro azalması anlamına geliyor. Felbermayr diğer sektörlerde ihracatın artırılmasının ve otomobil satışlarının başka ülkelere kaydırılmasının Almanya’nın ihracat gelirlerindeki kaybı 11 milyar 600 milyon euro ile sınırlandırabileceğini belirtti.

Avrupa Komisyonu’nun Ticaretten Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström ABD’nin Avrupa malı otomobilleri özel ithalat vergisi kapsamına alma tehdidini yerine getirmeyeceği ümidinde olduğunu söylemişti.

ABD yönetimi otomobil ithalatının ABD’nin ulusal güvenliği açısından tehlike oluşturup oluşturmadığını araştırtıyor. Otomobil ithalatı ulusal güvenlik açısından sakıncalı bulunduğu takdirde ek gümrük vergisi uygulanabilecek. Bu uygulamanın en çok Alman markaları BMW, Audi ve Mercedes’i olumsuz etkileyeceği belirtiliyor.

ABD Başkanı Donald Trump Ağustos 2018’de Batı Virgina’da bir seçim etkinliği sırasında yaptığı konuşmada “Avrupa Birliği’nden gelen her otomobile yüzde 25 gümrük vergisi uygulayacağız” demişti.

© Deutsche Welle, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir