Avrupa

Almanya’daki Türk seçmenler için çağrı

Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Uyum Müsteşarı Serap Güler Almanya’daki siyasetçilerden Türklere daha fazla yönelmesini ve buraya ait oldukları hissini güçlendirmelerini istedi.

Türkiye’de 24 Haziran’da yapılacak genel seçim ve cumhurbaşkanlığı seçimi için Almanya’da oy verme işlemi bugün (7 Haziran Perşembe)  başlıyor.

Seçimler vesilesiyle Türkiye Almanya Kültür Forumu Köln’de Türkiye’deki seçimlerin Almanya’daki ortak yaşama etkisi konulu bir panel düzenledi.

Etkinliğe katılan Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Uyum Müsteşarı, Hristiyan Demokrat Birlik partili (CDU) Serap Güler Almanya’daki Türkiyeliler arasında siyaset hakkında konuşma konusunda bir korkunun hakim olduğunu belirtti.

Güler Almanya’da 19 Haziran’a dek sürecek oy kullanma sürecine katılımın 2017 Anayasa referandumundan yüksek olmasını beklediğini belirtti. 2017 yılında yapılan Anayasa referandumunda Türk seçmenlerin yüzde 46’sı sandık başına gitmişti.

Güler: Buradaki Türklerden Alman siyasetçiler sorumlu

Güler Anayasa referandumunda Almanya’da sandığa giden Türklerin büyük çoğunluğunun başkanlık sistemine destek verdiğini hatırlatarak, seçimlerde bu oy oranının etkili olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’daki Türkleri kazanmak için çabaladığını söyleyen Serap Güler, “Ancak buradaki Türkler kendilerinden Türk siyasetçilerin sorumlu olduğu duygusunu hissetmemeli. Bunu yapma görevi Alman siyasetçilerin. Bu nedenle Kuzey Ren-Vestfalya Eyalet hükümetinin özellikle Türkleri Alman vatandaşlığına geçmeleri için teşvik etmesi önemli” dedi.

Serap Güler

Serap Güler

Almanya’daki siyasetçilere çağrıda bulunan Serap Güler, siyasetçilerden Almanya’da yaşayan Türklere daha fazla yönelmesini, buradaki Türklerin kendilerini buraya ait hissetmelerini sağlamalarını istedi.

Güler, “Siyasetçilerin buradaki Türklere, ‘burası sizin memleketiniz. Belki de burada yaşayan üçüncü nesilsiniz. Şayet bir sorununuz varsa, sizin muhatabınız biziz’ demesi gerekir” diye konuştu.

Türkiye Almanya Kültür Forumu’nun etkinliğinde söz alan Türkiye ve Uyum Araştırmaları Merkezi Vakfı Bilimsel Direktörü Hacı Halil Uslucan ise yurtdışındaki beş milyon Türkiyelinin üç milyonunun Almanya’da yaşadığını hatırlattı. Uslucan Almanya’daki Türklerin bu nedenle Türkiye için büyük önem taşıdığını söyledi.

“İhbar edilme kaygısı var”

Türkiye Almanya Kültür Forumu Sözcüsü Osman Okkan ise seçimler öncesinde Almanya’daki Türkiyeliler arasında ortamın “sinik” olduğunu söyledi, birçok kişinin “ihbar edilebilecekleri kaygısını” taşıdığını belirtti.

Almanya’da 1 milyon 400 bin Türk vatandaşı seçmen yaşıyor. Seçmenler Türkiye’deki seçimler için 19 Haziran’a kadar oy kullanabilecek.

© Deutsche Welle, uha haber

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir