Avrupa

Almanya’da Yabancı Düşmanı Saldırı

UHA Haber / Almanya’da neo-naziler tökezleme taşlarını lekeleyip, duvarlara İslam düşmanı sloganlar yazdılar.

Almanya’nın Moers kentinde kimliği belirsiz kişiler tökezleme taşlarını boyalarla karaladılar. Almanca’sı “Stolperstein” olan bu özel tasarlanmış taşlar genellikle yahudi soykırımına uğrayanlar için evlerinin olduğu yerlere döşeniyor ve üstünde kurbanların isimlerini, doğum ve ölüm tarihlerini barındırıyor.

Moers kentinin Vinn ilçesinde geçen senenin Mayıs ayında döşenmiş olan bu taşlara dördüncü kez bu şekilde bir eylemde bulunuldu. Buna tepki olarak geçen senin Ağustos ayında “Moers İçin Tolerans İttifakı” nefrete ve şiddete karşı yürümeye çağırmış, yüzlerce insan da katılmıştı.

Evlerin dışlarına ve duvarlara “İslam öldürüyor” gibi İslam karşıtı sloganlar da yazan neo-nazilerin, eylemi salıyı çarşambaya bağlayan gecede gerçekleştirdiği düşünülüyor. “Gelecek İçin Hatırlamak” isimli dernekten Bernhard Schmidt, dikkatli komşuların bunları farkedip, Çarşamba sabahı derneğe haber verdiklerini söyledi.

Sözlerini sürdüren Schmidt, “Tüm bu karalamalar derneğimizin üyeleri tarafından temizlendi -taşlar eskisiden bile daha çok parlıyor.” diye konuştu.

Bu eylemler hakkında derneklerinin şikayette bulunduğunu da belirten Schmidt, “Tökezleme taşları 27 Mayıs’da Moers’de -Belediye Başkanı Christoph Fleischhauer ile birlikte- aynı hızla döşenmeye devam edilecek. Halk zamanında davet edilecek “ dedi.

HABER: Tuba Nur TÜRKELİ

BERLİN, UHA HABER

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Çarşamba ‘Diriliş’ Dizisinden sonra TRT 1 Ekranlarında..

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir