Avrupa

Almanya’da TIR Kazası mı Terör Saldırısı mı?

UHA HABER / Almanya’da Suriye uyruklu bir kişinin çaldığı TIR ile trafikteki diğer araçların arasına dalmasının ardından olayın ‘terör saldırısı’ boyutu da soruşturuluyor.

Hessen eyaletinde bulunan Limburg kentinde Pazartesi akşamı yerel saatle 17.20’de yaşanan olayda, 30 yaşındaki bir kişi şehir merkezinde, başka bir şoförü zorla indirerek çaldığı TIR’ı hızla bir kaç yüz metre uzaklıkta bulunan bir kavşağa sürerek önüne gelen otomobillere çarptı. Olayda, biri ağır olmak üzere sürücünün de dahil olduğu en az dokuz kişinin yaralandığı ve yaralıların olay yerine sevk edilen ambulanslarla civardaki hastanelere kaldırıldığı belirtildi.

Polis, olayı ilk önce trafik kazası olarak sınıflandırırken, Suriye uyruklu şüphelinin gözaltına alındığını ve olayla ilgili soruşturmanın sürdüğünü duyurdu. Ancak dün sabah Hessen Savcılığı, olayın ‘terör saldırısı’ boyutunun da araştırıldığını duyurdu.

Alman medyasında çıkan ve güvenlik çevrelerine dayandırılan haberlerde de, olayın ‘terör saldırısı’ olduğu ve soruşturmaya Federal Savcılığın el koyduğu öne sürüldü. Federal Başsavcılık ise soruşturmanın Hessen Savcılığı ve Polis Dairesi’yle birlikte çok yakın temas halinde sürdüğünü ve terör saldırısı ihtimalinin de bulunduğunu bildirdi.

Olayın görgü tanıkları, sürücünün olay sonrasında TIR’dan inerek, yakında bulunan bir bankın üzerine oturduğunu ve “sanki uyuşturucu almış gibi bir görüntü verdiğini” aktardılar.

Alınan bilgilere göre,adı Muhammed olan sürücü 2015 yılında Suriye’den sığınmacı olarak Almanya’ya gelen ve ertesi yıl ‘geçici oturma izni’ alan bir kişi. Söz konusu zanlı hakkında, geçen 31 Ağustos tarihinde Moers kentinde 16 yaşındaki bir Alman kıza cinsel tacizde bulunduğu veayrıca uyuşturucu kullandığı suçlamasıyla soruşturma yürütüldüğü de gelen bilgiler arasında.

Hessen’de yaşanan olay, özellikle sosyal medyadaki tepkilerde, 19 Aralık 2016’da Berlin’deki Noel Pazarı’na yapılan saldırıya benzetildi.

Sığınmacı karşıtı Almanya için Alternatif Partisi (AfD) Eşbaşkanı Alice Weidel, yetkililerin Berlin’deki saldırıdan ders almadıklarını, hükümetin Alman vatandaşlarını koruyamadığını ve Suriyeli göçmenlerin ülkelerine geri gönderilmesi gerektiğini söyledi. 19 Aralık 2016 tarihinde Tunus vatandaşı Anis Amri gasp ettiği bir TIR’ı, Berlin’in merkezindeki bir Noel panayırında toplanan kalabalığın üzerine sürmüş, terör saldırısında 12 kişi ölmüş, 50’ye yakın kişi de yaralanmıştı. Sığınmacı olarak Almanya’ya gelen Amri’nin IŞİD üyesi olduğu ortaya çıkmış, daha önceden poliste kaydı bulunmasına rağmen takip edilmemesi ve saldırıyı gerçekleştirmesindeki ihmal nedeniyle Alman güvenlik birimleri büyük eleştirilere hedef olmuştu.

Haber: Cem Dalaman

BERLİN, VOA, UHA Haber Ajansı

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir