Avrupa

Almanya’da savaş suçu şüphelilerinin çoğu soruşturulmadı

UHA Haber / İçişleri Bakanlığı Almanya’ya gelen sığınmacılar arasındaki savaş suçu şüphelilerinin büyük kısmının soruşturulmadığını açıkladı.

İçişleri Bakanlığı, sığınma başvurusunda bulunanlar arasındaki savaş suçu süphelilerinin sadece küçük bir kısımı hakkında soruşturma yapıldığını açıkladı.

Bild gazetesinde yayımlanan haber İçişleri Bakanlığının Hür Demokrat Parti’nin (FDP) yönelttiği bir soru önergesine verdiği yanıta dayanıyor.

İçişleri Bakanlığı’nın verdiği yanıta göre Federal Göçmen ve Mülteci Dairesi’nin (BAMF) 2014 yılından 2019 yılı başına kadar olaran sürede ortalama 5 bin başvuru sahibinin dosyasını “savaş suçu şüphelisi” olduğu gerekçesiyle Federal Emniyet Teşkilatı ve Federal Savcılığa yolladı. Diğer dairelerden gelenlerle birlikte 7 bini bulan dosyalardan sadece 129’u hakkında soruşturma başlatıldı.

İçişleri Bakanlığı’nın cevabında, mülteci göçünün en yoğun yaşandığı 2015-16 yıllarında 3 bin 800 dosyanın inceleme için gönderildiği, bunlardan sadece 28’inin soruşturma geçirdiği açıklandı.

İçişleri Bakanlığı Bild gazetesine yaptığı açıklamada dosya sayısının fazlalığının etkin soruşturmaya imkan vermediğini belirtti.

Bakanlık yetkilisi, “Şüpheli dosyalarının saysının yüksekliği doğrudan polis sorgusu yapılabilmesini imkan tanımamıştır” dedi.

Soruşturulmayan savaş suçlarına ilişkin açıklama yapan bulunan FDP’nin iç politika uzmanı Linda Teuteberg de, “Savaş suçluları Almanya’da koruma bulmamalıdır” dedi.

Federal hükümeti de eleştiren Teuteberg, “Federal hükümetin geçtiğimiz yıllarda bu durumların ciddiyetle peşine düştüğünden şüphe duyuyorum” diye konuştu.

© Deutsche Welle, UHA HABER

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir