Ataner Yüce Yazarlar

Almanya’da PKK Tehdidi (2)

PKK VE BİR TEHDİT ARACI OLARAK ŞİDDET
PKK ile ilgili Alman resmi makamlarının yazılı ve sözlü açıklamaları incelediğinde örgütün bu ülkeyi sadece Türkiye, Irak ve Suriye’de yürüttüğü silahlı eylemler için bir geri çekilme, lojistik destek ve finans kaynağı merkezi olarak kullandığı ve
Almanya’da yalnızca cephe faaliyetlerinde bulunduğu şeklinde bir tezin ön plana çıkarıldığı görülmektedir.
ne mutlu türküm diyene ile ilgili görsel sonucu
Oysa PKK, Almanya’yı sözü edilen faaliyetleri için kullanmakla beraber bu ülkede de pek çok terör ve şiddet eyleminde bulunmuş ve hala da devam etmektedir. Örgüt, Almanya’da da dönem dönem intihar eylemleri, örgüte eleman kazandırmak için çocuk ve gençlerin kaçırılması, Türk misyonları ve Türk vatandaşlarına karşı düzenlenen saldırılar, muhalif Kürt kökenli göçmenleri yaralamak gibi çeşitli suç ve terör eylemlerinde bulunmaktadır.
Nitekim örgüt bu terör ve şiddet eylemlerinin artık kontrol altına alınamaz hale gelmesi ve özellikle başta Türk olmak üzere çok sayıda yabancı misyona yönelik
seri saldırıları sonucunda 1993’te yasaklanmıştır.
Hatırlanacağı üzere Münih’te bulunan Türk konsolosluğuna gerçekleştirilen ve “Münih’te Dehşet Gecesi” olarak basına yansıyan işgal eylemi 20 kişinin
yaralanmasıyla sonuçlanmıştır.
Ancak PKK bu terör olaylarının hemen akabinde getirilen faaliyet yasağından sonra da şiddet eylemlerine devam etmiştir.
1999’da Berlin’de İsrail Büyükelçiliğine karşı yapılan saldırı 3 kişinin ölümü ve onlarca elçilik görevlisi ve polisin yaralanmasına neden olmuştur.
Bu saldırı örgütün şiddet kullanımında sınır tanımadığını açık bir biçimde gözler önüne sermiştir. Örgütün şiddet eylemlerinde Türk ve yabancı misyonların yanı sıra Kürt grupları da hedef aldığı bilinmektedir.

Örgüt üst yönetimi kendi diktasına boyun eğmeyen tüm kişi ve oluşumlara karşı infaz eylemlerine girişmiş, Almanya dahil pek çok Avrupa ülkesinde PKK muhaliflerini ortadan kaldırmaya yönelik cinayetler işlemiştir.

Almanya’nın Rüsselsheim şehrinde 1984’te eski bir PKK’lı öldürülmüştür. Bu olay PKK’nın muhaliflerine karşı Almanya’da işlediği ilk cinayettir. Ayrıca Ramazan Adıgüzel isimli KOMKAR üyesi Kürt kökenli bir öğretmenin 1987’de Hannover’de sokak ortasında vurularak öldürülmesi de PKK’nın kendi dışındaki Kürt grupları sindirmeye yönelik bir girişimi olarak kayda geçmiştir.
Eski PKK üst düzey isimlerinden Hıdır Sarıkaya’nın iddiasına göre 2002’de örgütten bağımsız hareket edilmemesi için gözdağı olarak Kadın Savaş Birlikleri’nden (YJA-Star) Gulan kod adlı Filiz Yerlikaya öldürülmüştür.
PKK 1995’te gerçekleştirdiği 5. Kongresi’nde daha sık intihar eylemleri gerçekleştirme kararı almıştır.
1995-1999 arasında toplam 21 intihar eylemi gerçekleştiren örgüt en çok sivil can kaybına neden olan terör örgütleri arasında ön sıralarda yer almaktadır.
1999’da Öcalan’ın tutuklaması ve Alman devletinin de bunda parmağı olduğu iddialarından sonra Fatma isimli 17 yaşındaki PKK üyesi Almanya’nın Hechingen kasabasında “Yaşasın Öcalan” sloganları atarak
kendini yakmıştır.
PKK’ya müzahir sözde STK’lar terör eylemi gerçekleştiren ve canlı bomba olarak pek çok kişinin hayatına mal olan eylemler yapan teröristleri Almanya’da Kürt kökenli gençlere rol model olarak göstermekte hatta bu kişiler adına festivaller
düzenlemektedir.
Örgüte haraç vermek istemeyen Kürt kökenli iş adamı ve esnafın da yaralanmaya varan saldırılara uğradığı gerçeği Alman istihbarat raporlarında yer almaktadır.

Almanya’da örgüte destek vermek istemeyen Kürt göçmenleri koruyacak herhangi bir mekanizma bulunmamaktadır. Nitekim örgütün henüz günümüzdeki kadar etkili olmadığı 90’lı yıllarda gerçekleştirdiği bu tür şiddet eylemlerinin mahkemelere yansıdığı görülürken giderek güçlenen örgütün tehdit ve korkutma gücü karşısında çaresiz kalan Kürt kökenli göçmenler artık Alman mahkemelerine gitmeye cesaret

edememektedirler.(devam edecek)
Zeliha Eliaçık ile ilgili görsel sonucu
                    Zeliha ELİACIK
***
   Zeliha ELİACIK
İlk orta ve lise eğitimini Türkiye’de tamamladıktan sonra Almanya’da Yabancı Öğrenciler için Üniversiteye hazırlık okulu “Studienkolleg”’ten dönem birincisi olarak mezun oldu. Almanya’nın Ruhr Bochum Üniversitesi’nde Oryantalistik ve Siyaset Bilimi bölümlerinden (çift ana dal) mezun olan Zeliha Eliaçık, “İsrail Devletinin Kuruluşundan Günümüze Yemen Yahudilerinin Sosyal ve Hukuki Statüleri” isimli saha çalışmasıyla aynı üniversitede yüksek lisansını tamamladı.
Alman Akademik Değişim Servisi-DAAD burs ve teşvikleriyle Suriye, Yemen ve Ürdün’de beş yıl süreyle alan çalışmalarında ve akademik görevlerde bulundu.
Son olarak Alman-Ürdün Üniversitesi’nde öğretim görevlisi ve kültür işleri sorumlusu olarak çalıştı. SETA İstanbul Avrupa Araştırmaları Direktörlüğü’nde göreve başlayan Eliaçık, ağırlıklı olarak Şarkiyat (Oryantalistik), Müslüman ve Avrupa toplumlarında azınlıklar, Almanya’nın dış politikası ve İslam siyaset, Almanya’da radikalleşme, gibi konularda çalışmalar yapmaktadır.

Ataner YÜCE
Ataner YÜCE
Ataner Yuce Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir