Avrupa

Almanya’da işsiz sayısı 27 yılın en düşük seviyesinde

Almanya’daki işsizlerin sayısı eylül ayında 2 milyon 500 binin altına indi. Çalışan nüfus ise 45 milyona yükseldi.

Sonbaharın gelmesiyle birlikte Almanya’daki işsizlerin sayısı eylül ayında 2 milyon 256 bine indi. Bu sayıya en son 1991 yılında ulaşılmıştı. Ağustos ayına göre eylülde Almanya’da iş arayanların sayısı 94 bin azaldı.

Federal İstihdam Dairesi’nin verilerine göre 2017 yılının eylül ayında Almanya’da işsiz sayısı şu andaki rakama göre 192 bin daha fazlaydı. Almanya’nın işsizlik oranı 0,2 puan azalarak yüzde 5’e geriledi.

İstihdam Dairesi Başkanı Detlef Scheele sigortalı çalışan sayısının ve işletmelerin personel ihtiyacının arttığını açıkladı. Öğretim ve mesleki eğitim yılının başlamasıyla birlikte eylülde istihdamın da arttığını belirten Scheele, kış mevsiminde işsiz sayısının artmasını beklediklerini söyledi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış rakamlarla işsiz sayısı ve eksik işgücünde gerileme kaydedildiğini belirten Federal İstihdam Dairesi Başkanı, çalışma imkânı bulamayan kadın ve erkek sayısının ağustos ayına göre 23 bin azaldığını açıkladı.

İstihdam rekor düzeyde

Mesleki geliştirme kurslarına katılanların da dâhil edildiği eksik işgücü 3 milyon 170 bin olarak açıklandı. Bu gruptaki işsizlerin sayısında bir ayda 17 binlik düşüş kaydedildi. İşletmeler tarafından İstihdam Dairesi’ne bildirilen açık kadroların sayısı bir yılda 61 bin artarak 834 bine yükseldi.

Almanya’nın ekonomik bakımdan faal nüfusu eylül ayında 45 milyon 10 bine çıktı. Çalışan nüfus bir yıl öncesine göre 565 bin, Ağustos ayına göre ise 31 bin arttı.

İstihdam Dairesi’nin verilerine göre artış sigortalı işlerde kaydedildi. Sigortalı çalışanların sayısı hazirandan temmuza 77 bin arttı. Buna göre düzenli çalışan nüfus 2017 yılının Eylül ayına göre 704 bin artarak 32 milyon 830 bine yükselmiş oldu.

© Deutsche Welle, UHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir