Çevre

Almanya’da hava kirliliği sınır değerlerin üzerinde

UHA Haber / Federal Çevre Dairesi, geçen yıl Almanya’nın en az 35 kentinde hava kirliliğine yol açan azot dioksit değerlerinin sınır değerin üzerinde olduğunu açıkladı. Kirliliğin en büyük nedeni ise dizel motorlu araçlar.

Mustafa Kemal ATATÜRKHava kirliliği Almanya’nın birçok kentinde sorun olmayı sürdürüyor. Federal Çevre Dairesi’nin (UBA) verdiği bilgilere göre, geçen yıl en az 35 kentte havadaki azot dioksit (NO2) değerlerinin Avrupa Birliği’nin insan sağlığı için koyduğu sınır değerin üzerinde olduğu tespit edildi.

2017 yılında havadaki azot dioksit değerinin sınır değerinin üzerinde olduğu 65 kentten 28’inde 2018 yılına ait rakamların tamamı henüz açıklanmadı.

Rekor Stuttgart’ta

Federal Çevre Dairesi’nin açıkladığı verilere göre, Almanya’da havada azot dioksit değerinin en yüksek olduğu kent metreküp başına 71 mikrogram ile Stuttgart. Stuttgart’ı 66 mikrogramla Münih izliyor.

Diğer yandan dizel motorlu araçların açığa çıkardığı gazlar nedeniyle oluşan hava kirliliğinde 2017’ye kıyasla küçük bir azalma tespit edildi.

Araç trafiğine yakın yerlere kurulan ölçüm merkezlerinden alınan veriler, azot dioksit değerlerinde metreküp başına 2 mikrogramlık azalmaya işaret ediyor.

2017 yılında ölçüm merkezlerinin yüzde 45’i yüksek değerler ortaya koyarken, 2018 tahminlerine göre bu oran yüzde 39 dolayında.

Federal Çevre Dairesi şehirlerdeki azot dioksit oranlarındaki azalmayı hız sınırı konulması, dizel motorlu araç yasağı, yeni araçların trafiğe çıkması, eski dizel motorlu araçlardaki emisyon yazılımlarının güncellenmesi ve hava durumu ile ilişkilendiriyor.

Şehirlerdeki azot dioksit oranlarındaki yükselmeden ilk etapta dizel motorlu araçlar sorumlu tutuluyor.

Almanya’da geçen yıl Hamburgda kentin belli bölümlerini kapsayan dizel yasağı yürürlüğe girmiş, Stuttgart’ta da yıl başından itibaren kısmi dizel yasağı uygulamaya konmuştu.

Frankfurt, Berlin ve Köln gibi büyük kentlerde de bu sene dizel yasağının yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Ozon değerleri de endişe veriyor

Federal Çevre Dairesi, sadece azot dioksitin değil, ozon kirliliğinin de arttığına dikkat çekti. Kurumun verilerine göre, hava sıcaklığının rekor değerlere ulaştığı 2018 yazında 265 ölçüm merkezinde ozon değerleri ortalama olarak 37 gün sekiz saat süresince 120 mikrogramlık sınır değerin üzerine çıktı.

© Deutsche Welle, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir