Gündem

Almanya’da göçmen kiracı istenmiyor

Seksenler_2019 banner

UHA HABER / Almanya’da göçmen kökenli kişiler ev bulmakta zorlanıyor. Son yapılan bir ankete göre göçmen kökenli her üç kişiden biri ayrımcılığa uğruyor.

Mustafa Kemal ATATÜRK(UHA) Uluslararası Haber Ajansı’nın (DW,AFP)’ye dayandırdığı haberine göre, Almanya’da göçmen kökenli kişilerin kiralık ev bulma şansının düşük olduğu ortaya çıktı.

Federal Ayrımcılıkla Mücadele Dairesi’nin (ADS) yaptığı son ankete göre ankete katılan göçmen kökenli kişilerin yüzde 35’i kiralık ev ararken ırkçı ayrımcılığa maruz kaldığını söyledi.

Funke Medya Grubu gazetelerinde yer alan habere göre Ayrımcılıkla Mücadele Dairesi bölge sorumlusu Bernhard Franke “Kulağa yabancı gelen bir isim kiralık bir evi görmeye davet edilmemenize neden oluyor” dedi.

Franke DW’ye verdiği demeçte emlak piyasasında ayrımcılığın yasal olarak yasak olduğunu ve bundan etkilenenlerin yasal yollara başvurması gerektiğini söyledi. Ancak ankete katılan katılımcıların yarıdan fazlasının bu durumdan habersiz olduğu bildiriliyor.

Almanya’da ayrımcı ifadeler içeren kiralık ev ilanlarına rastlamak da mümkün.

Franke konut kiralama sürecinde yaşanan ayrımcılığın önüne geçilebilmesi için yasal değişiklik çağrısında bulunuyor. Franke iş ilanlarında olduğu gibi ev ilanlarında da ayrımcı ifadelerin yer almasının eşit muamele yasası kapsamında yasaklanmasının mantıklı olacağını belirtiyor.

Ankete 16 yaş üzeri binden fazla Almanca konuşan kişinin katıldığı ve ankette emlak piyasası ile iglili deneyimlerinin sorulduğu aktarılıyor.

[UHA Haber Ajansı, 17 Şubat 2020]

Benim Adım Melek banner

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir