Avrupa

Almanya’da Aşırı Sağa Karşı Yüründü

 

UHA Haber / Almanya’nın Chemnitz kentinde aşırı sağa karşı ve ülkeye yeni mültecilerin kabulu için gösteri düzenlendi.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘nın haberine göre, yabancı düşmanlığına karşı yaklaşık 230 kişinin katıldığı gösteri, 70 dernek, örgüt ve partinin oluşturduğu “Nazisiz Chemnitz ittifakı” tarafından gerçekleştirildi.

Ağırlıklı olarak gençlerin katıldığı gösteride,  geçen yıldan beri Chemnitz kentinde  süregelen gelişmeler de eleştirildi.

Bir sözcü, Chemnitz kentinde geçen sene ağustos ayında başlayan protestolarla birlikte bir çok mülteciye ve yabancı restorana karşı ırkçı saldırılar düzenlendiğini hatırlatarak, bunun giderek daha fazla Chemnitz’li için kabul edilemez bir durum olduğunu ifade etti.

Alman polisi, gösterinin sakin geçtiğini belirterek, 17 yaşındaki bir gencin gösteriye yakın yerde iki sis bombası yaktığını dile getirdi.

Patlayıcı kanununa muhalefet nedeniyle şikayet edildiği belirtilen gencin, göstericilerden biri olup olmadığının soruşturulduğu kaydedildi.

Batı kentlerine kıyasla yabancı nüfusun en az olduğu kentler arasında olan Chemnitz’de, Küba kökenli bir Alman’ın geçen yıl ağustos ayında mülteci gençler tarafından bıçaklanarak öldürülmesiyle başlayan olaylar bir anda kontrolden çıkmıştı. Sokağa dökülen aşırı sağcı, neo-nazi Almanlar yabancı avına çıkmış, bu görüntüler kamera kayıtlarına da yansımıştı.

HABER : Tuba Nur TÜRKELİ

BERLİN, UHA HABER

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Çarşamba ‘Diriliş’ Dizisinden sonra TRT 1 Ekranlarında..

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir