Ekonomi

Almanya’da Ağustos sonuçları üç ülkeyi sevindirdi

UHA HABER / Almanya’da Ağustos ayı paket turların ve son dakika satışlarının sonuçları belli oldu.

Mustafa Kemal ATATÜRKAlman tatilciler, geçtiğimiz ay Türkiye, Mısır ve Yunanistan paket turlarına ilgi gösterdi. Ancak İspanya tatil bölgelerinin Alman pazarındaki gerilemesi devam etti.

Amadeus’un verilerine göre, Alman tatilcilerin en çok ilgi gösterdiği 10 yurt dışı destinasyonu için paket tur ve son dakika satışları Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0.7 arttı. Haziran ayından bu yana iyileşme sürüyor.

Ağustos’taki büyüme, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3 artış gösteren son dakika satışlarından kaynaklandı.

Antalya satışları yüzde 5.4 arttı

Antalya, bu yılki büyümeyi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,4 daha fazla yükselterek konsolide etti. Bu yükseliş son dakika satışlarındaki artıştan kaynaklandı. Türk Rivierası için son dakika satış fiyatları seyahat acentelerine göre ortalama yüzde 15 daha düşüktü. (Ortalama rezervasyon değeri kişi başı 807 euro oldu)

Alman tatilcilerin Ağustos’ta Mısır’a talebi de yüksek oranlarda arttı. Geçen ay Hurgada (yüzde + 8.7) ve Marsa Alam (yüzde + 11.1 ) güçlü bir büyüme sergiledi.

Kos’a Alman ilgisi yüzde 28 arttı

Yunanistan, Ağustos ayında, Alman tatilcilerin en çok ilgi gösterdiği bölge oldu. Heraklion , daha yüksek ortalama fiyatlara rağmen çevrimdışı satışlardaki yüzde 2.9’luk artış sayesinde fraksiyonel bir şekilde büyüdü. Rodos, ılımlı bir yükseliş yaşadı ve Kos (yüzde 28) ile üst üste yapılan rezervasyonlar art arda yükseldi.

Amadeus’un rakamlarına göre İspanya, Alman paket tatil pazarında gerilemeye devam etti. İspanya’nın en önemli turizm merkezlerinden Palma için yapılan rezervasyonlar Ağustos ayında yüzde 3,3 oranında azaldı.

Kanarya Adaları için yapılan rezervasyonlardaki çift haneli düşüş, geçen aylardan düşük olmasına rağmen geçen ay devam etti.

BERLİN, Turizm Ajansı, UHA Haber Ajansı

Veysel KAVRAYAN
Veysel KAVRAYAN
Veysel Kavrayan, (Eğitimci-Yazar-Gazeteci) Kocaeli’nde doğdu. İktisat Bölümü ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı. Pedagojik Formasyon Eğitimi aldı. Halen Medya ve İletişim eğitimi almaktadır. Kısa bir süre eğitim alanında görevlerde bulundu. Uluslararası bir prestij kozmetik firmasında Ankara Bölge Koordinatörü olarak çalıştı. Dünya Güzellik Yarışmaları Türkiye Başkanı Süha Özgermi'yle beraber önceleri baş asistanlık, sonrasında ortaklık yaptı. Türk Dünyası konusunda araştırmaları bulunuyor. Birçok haber ve araştırmaları hakkında ulusal ve uluslararası ödülleri mevcuttur. Çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları'nda kurucu ve yönetici olarak görev almaktadır. Halk bilimi, gastronomi, sanat, tarih, ezoterizm, turizm, sağlık, sanat tarihi, ekoloji, geleneksel ve tamamalayıcı tıp ve mimari ilgi alanlarıdır. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazmaktadır. İngilizce ve az derecede Rusça biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir