Avrupa

Almanya’da 1 Mayıs Kutlandı

UHA HABER / Almanya’da 1 Mayıs ülke çapında düzenlenen gösterilerle kutlandı. Sendikalar, 26 Mayıs’ta yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri nedeniyle yürüyüş ve gösterileri, “Avrupa, asıl şimdi!” sloganıyla düzenlerken, ülkenin çeşitli kentlerinde aşırı sağcı ve Neonazi gruplar tarafından da 1 Mayıs gösterileri düzenlendi. 

Diriliş Ertuğrul ile ilgili görsel sonucu

Berlin (UHA) Uluslararası Haber Ajansı’nın Amerika’nın Sesi’ne dayandırdığı habere göre Akşam saatlerinde aşırı sol grupların Berlin ve Hamburg’da “Devrimci 1 Mayıs” sloganıyla çağrı yaptığı gösterilerde, geçen yıllarda olduğu gibi olay çıkmasından endişe edildi.

Almanya’nın 6ı milyon üyeyle en büyük sendikası olan Alman Sendikalar Birliği’nin (DGB) ülke çapında gerçekleştirdiği 400’den fazla gösteride konuşmacılar Almanya ve AB ülkelerinde, işçilerin çalışma koşullarının düzeltilmesini ve daha adil bir dağılım beklentisini ifade ettiler.

Özellikle çalışma yaşamı sonrasında emeklilerlin durumunun giderek kötüleştiğine ve güvencesiz işlerin arttığına vurgu yapılarak, AP seçimlerinde işçilerin haklarını koruyan partilerin seçilmesi yönünde çağrılar yapıldı.

DGB Genel Başkanı Reiner Hoffmann, Lepzig kentindeki merkezi mitingde yaptığı konuşmada, Avrupa’nın bir yol ayrımına geldiğini ve AP seçimlerinde aşırı sağcı ve sağ popülist partilerin alacağı tahmin edilen oy oranının birliğinin kazanımlarını tehdit ettiğini belirtti. Hoffmann, aşırı sağcı ve milliyetçi söylemleri, “dünyaya açık, demokratik ve dayanışma içinde olan bir Avrupa’nın düşmanı” olarak tanımlayarak, sendika üyelerini söz konusu partilere oy vermemeye çağırdı. Diğer mitinglerde de aşırı sağa ve yabancı düşmanlığına karşı tavır alınması yönünde çağrılar yapıldı.

Öte yandan ülkenin çeşitli eyaletlerinde sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) ve ırkçı 3.Weg (3.Yol), Die Rechte (Sağ) gibi partiler tarafından gösteriler düzenlendi. Genelde bir kaç yüz kişinin katıldığı gösterilerde, yabancı ve İslam düşmanı sloganlar atıldı. Geçen yıl yabancılara karşı saldırıların yaşandığı Chemnitz kentinde AfD’nin organize ettiği yürüyüşe partinin eş başkanı Alexander Gauland da katıldı. Almanya’da aşırı sağcı gruplar, 1 Mayıs’ın Hitler döneminde de kutlanan bir bayram olduğunu savunarak, bu tarihi kendi amaçları için sahipleniyorlar.

Başkent Berlin ve Hamburg kentlerinde ise akşam saatlerinde aşırı solcu ve anarşist grupların düzenledikleri gösteriler öncesinde polis tarafından sıkı güvenlik önlemleri alındı. Yaşanabilecek tüm senaryolara hazır olduklarını söyleyen Berlin Eyaleti İçişleri Bakanı Geisel‘in açıklamasına göre, 5 bin polis asayişi sağlamak için görevlendirildi.

Solcu ve anarşist grupların eylemlerinin odağında bu yıl kentte aşırı artış gösteren kiralar yer aldı. Her iki kentte düzenlenecek gösterilerle ilgili açıklamalarda, Fransa’daki Sarı Yelekliler gösterileri örnek gösterilerek, katılımcılara, ayaklanma çağrısı yapıldı. Daha önceki yıllarda Berlin ve Hamburg’da yapılan devrimci gösterilere şiddet karışmış, çok sayıda gösterici ve polis yaralanmıştı.

HABER: Tuba Nur TÜRKELİ / BERLİN 

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / Almanya Temsilcisi 

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir