Avrupa

Almanya: Kaşıkçı cinayetinde açıkta kalan pek çok soru var

Kaşıkçı cinayetiyle ilgili Suudi Arabistan’dan gelen açıklamalar Almanya’yı tatmin etmedi. Dışişleri Bakanlığı, “esas sorumluluğun kimde olduğu” gibi açıkta kalan pek çok soru bulunduğuna dikkat çekti.

Cemal Kaşıkçı ile ilgili görsel sonucu

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili soruşturmada Suudi Arabistan’dan yeni açıklamaların gelmesinin ardından Almanya Dışişleri Bakanlığı, açıklığa kavuşturulması gereken birçok noktanın olduğunu belirtti.

Almanya Dışişleri Bakanlığından bir sözcü Cuma günü yaptığı açıklamada Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili “çok sayıda yanıtlanmamış soru” olduğunu belirterek bu soruların hem cinayetin işleyiş süreci hem de ardında yatan nedenlerle ilgili olduğunu ifade etti.

Sözcü, Kaşıkçı’nın öldürülmesi konusunda “esas sorumluluğun” kimde olduğuyla ilgili soruya da halen bir yanıt verilmediğini aktardı.

Riyad savcılığından Perşembe günü yapılan açıklamaya değinen sözcü, bunun sadece “ilk adım” olduğunu belirterek “Cemal Kaşıkçı cinayeti eksiksiz ve detaylı bir şekilde aydınlatılmalıdır” dedi.

Sözcü, Türkiye ve Suudi Arabistan tarafından ayrı ayrı yürütülen soruşturmaların “uluslararası standartlara uygun bir şekilde” yürütülmesi gerektiğini belirtti ve Almanya’nın konuyla ilgili gelişmeleri “çok yakından takip edeceğini” söyledi.

“İdam cezasına karşıyız”

Suudi Arabistan savcılığından Perşembe günü yapılan açıklamada, Kaşıkçı’nın 2 Ekim’de girdiği Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda ülkesine geri dönmesi için ikna edilme çabalarının başarısız olmasının ardından öldürüldüğü iddia edilmişti.

Kaşıkçı’nın ölüm sebebinin “boğuşma ve öldürücü dozda ilaç” olduğunu belirten Suudi savcılık, Kaşıkçı’nın cesedinin konsoloslukta parçalandıktan sonra konsolosluk dışında bir işbirlikçiye teslim edildiğini aktardı.

Savcılık cinayetle ilgili 11 sanığa suçlama yöneltirken, bunlardan beşi için idam cezası istendiğini açıkladı.

Suudi Arabistan’ın beş sanık için idam cezası talep etmesine de değinen Almanya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, “İnsani olmayan bir ceza olması nedeniyle idam cezasına her koşul altında karşı çıkıyoruz” dedi.

Kaşıkçı cinayetiyle ilgili yeni bulguların değerlendirilmesi ve olası çıkarımlar konusunda diğer Avrupalı ülkeler ile “çok yakın” bir işbirliği içerisinde olduklarını belirten sözcü, konunun Pazartesi günü yapılacak AB Dışişleri Bakanları toplantısında da gündeme geleceğini kaydetti.

© Deutsche Welle, UHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir