Avrupa

Almanya Corona Salgınına Karşı Dev Yardım Paketini Kabul Etti

Seksenler_2019 banner

UHA HABER / Almanya’da Federal Meclis, Corona virüsü salgınına karşı 750 milyar euroluk eşi benzeri olmayan bir ekonomik yardım paketini onayladı. Meclisteki tüm partilerin destek verdiği paket 3 bin 523 oyla kabul edildi.

Söz konusu oturuma Corona uygulaması nedeniyle 1,5 metre mesafeyi korumak için 709 milletvekilinden bir seferde sadece 355’i alındı.

Almanya 2013’ten bu yana ilk kez borçlanacak

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı’nın Amerika’nın Sesi’ne (VOA) dayandırdığı habere göre, Alman hükümeti paketi finanse edebilmek için yeni borçlanmaya giderek, ‘kara sıfır’ (black zero) politikasına son vermiş oldu. Almanya’da son on yıldır hükümet tarafından uygulanan ‘Kara sıfır’ politikası yeni borçlanmanın olmadığı dengeli bütçe anlamına geliyor.

156 milyar euroluk ek bütçe, bu borçlanma üzerinden finanse edilecek. Paket, kiracıdan, çok çocuklu ailelere, sanatçılardan, bakıcılara ve terapistlere, küçük işyerlerinden büyük ölçekli işverenlere kadar, Corona virüsünün yol açtığı ekonomik krizden etkilenenlere toplam 750 milyar euroluk yardım öngörüyor. Küçük şirketlere ve serbest meslek sahiplerine üç ay boyunca doğrudan 15 biner euro yardım yapılacak.

Büyük şirketler ise faizsiz kredilerle destek görecek. Fon, borçlarını ödeyememe riski altında bulunan şirketler için 400 milyar euro değerinde kredi öngörüyor. Ayrıca ev sahipleri, Corona virüsü krizi nedeniyle kirasını ödeyemeyecek kiracıları evden çıkaramayacak. Almanya, bu çerçevede 2013’ten bu yana ilk kez borçlanacak.

Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya, 2008 yılındaki küresel mali krizde şirketlerine 500 milyar dolar civarında kredi açmıştı.

Merkel karantinada

Karantinada olan Başbakan Angela Merkel oturumu evindeki ofisinden izledi. Merkel’i mecliste Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz temsil etti ve hükümet açıklamasını da o yaptı. Scholz, “Almanya’nın son yıllardaki ekonomik başarısı sayesinde bu paketi yaşama geçirebilecek durumdayız” dedi. Scholz, herkesi dayanışmaya çağırdı ve “Biz beraberlik ve dayanışmayı korursak, bu krizden güçlü çıkarız” dedi.

Haber: Cem Dalaman 

[UHA Haber Ajansı, 26 Mart 2020]

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir