Avrupa

Almanya birleşmeyi kutluyor

UHA HABER / Dün iki Almanya’nın birleşmesinin yıldönümüydü. Berlin Duvarı’nın yıkılması ve ardından Almanya’nın resmen birleşmesinin üzerinden 29 yıl geçti.

Doğu ve Batı Almanya’nın birleşmesinin 29’uncu yıldönümü ülke genelinde düzenlenen çeşitli tören ve etkinliklerle kutlandı. Resmi törene bu yıl Schleswig-Holstein eyaletinin başkenti Kiel kenti ev sahipliği yaptı.

Kiel’de kilisede düzenlenen ayinle başlayan resmi törene Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, Başbakan Angela Merkel, Federal Meclis Başkanı  Wolfgang Schaeuble ve Federal Anayasa Mahkemesi Başkanı Andreas Vosskuhle’nin yanı sıra eyaletlerden başbakan ve bakanlar katıldı.

Törende konuşan Başbakan Merkel, Demokratik Almanya Cumhuriyeti’nin tarihe gömülmesini “Özgürlük ruhunun devrimi” olarak tanımladı.

“Barışçıl ihtilal insanların korkularını yenmesiyle mümkün oldu” diye konuşan Merkel, birliğin sağlanmasından bu yana “İnanılmaz derecede” fazla kazanım elde edildiğini vurguladı. Kendisi de Doğu Almanya doğumlu olan Almanya Başbakanı Merkel, “Bunlara rağmen iki ülkenin birleşmesinin Doğu Almanya’daki çok sayıda insan için sadece olumlu bir tecrübe olmadığını anlamak gerekiyor” dedi.

Camilerde açık kapı günü düzenleniyor

Birleşmenin yıldönümü kutlamaları çerçevesinde Almanya’daki camiler de kapılarını ziyaretçilere açtı. 1997 yılından beri ülke genelinde düzenlenen “Camilerde açık kapı günlerine” binden fazla cami katılıyor. Kültürlerarası diayaloğu artırma girişimi olarak değerlendirilen organizasyon çerçevesinde camileri yaklaşık yüz bin kişi ziyaret ediyor.

Bölünmüş Almanya tarihe karıştı

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra savaşı kaybeden Almanya 1949’da ikiye bölündü. Demokratik Almanya Cumhuriyeti (Doğu Almanya) ve Federal Almanya Cumhuriyeti (Batı Almanya) olarak iki ülke kuruldu. 1961’de Berlin’de yapımına başlanan 46 kilometre uzunluğundaki duvar ile Doğu Almanya’da yaşayanların Batı’ya geçmeleri önlenmek istendi. 9 Kasım 1989’da bu bölünmüşlük Berlin Duvarı’nın yıkılmasının ardından sona erdi. 1990 yılında Doğu ve Batı Almanya arasındaki görüşmeler “Birleşme Anlaşması” ile sonuçlandı. 3 Ekim 1990’da Doğu ve Batı Almanya’nın yeniden birleşme süreci resmen tamamlanmış oldu.

BERLİN, DW, UHA HABER

 

 

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir