Avrupa

Almanya Başbakanı Merkel’den işbirliği çağrısı

UHA Haber / Almanya Başbakanı Angela Merkel, İsviçre’nin Davos kentinde yapılan Dünya Ekonomik Zirvesi’nde, uluslararası ilişkilerde çok taraflı güçlü bir küresel sistem için işbirliği çağrısı yaptı.

Mustafa Kemal ATATÜRKKüresel siyasete ve iş insanlarına Davos’ta seslenen Merkel, Batı devletlerinin “dar kapsamlı ulusal çıkarlarını” düşünmek yerine küresel kurumlarda reformlar yaparak ‘kazan-kazan’ (win-win) sonuçlara odaklanması gerektiğini söyledi.

Avrupa’nın en güçlü ekonomisine sahip Almanya, uluslararası ticarete bağımlı bir ekonomi olduğu için küresel çok taraflı bir sistemi muhafaza etmek istiyor.

Bu nedenle Merkel, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) lideri Donald Trump’ın “Önce Amerika” politikasını üstü kapalı şekilde eleştirdi.

Merkel ayrıca, Çin ve Hindistan gibi yükselen yeni ekonomilerin dünya ticaretini büyük çapta etkilediğini ve küresel kurumlara reform yapılarak diğer devletlerin var olan sistemde fark edilebilir olmaları için çaba gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

İSVİÇRE, EuroNews, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir