Çevre

Alman süpermarket zinciri plastik pipet satmayacak

Yılda 42 milyon adet plastik pipet satan Almanya’daki süpermarket zinciri Rewe, önümüzdeki yıldan itibaren sadece yeniden kullanılabilir pipet satacağını duyurdu.

Almanya’nın önde gelen süpermarket zincirlerinden Rewe bundan böyle tek kullanımlık plastik pipet satmayacağını açıkladı. 6 bin civarında mağazası olan ve Rewe dışında Penny ve Toom gibi markalarla hizmet veren şirketin yıllık plastik pipet satışı 42 milyon civarında. Plastik pipetlerin doğaya zararı düşünülerek alınan bu karar, mağazalardaki mevcut stokların tüketilmesinin ardından hayata geçecek ve şirket bunun ardından yeni siparişte bulunmayacak.

Perakende zinciri önümüzdeki yılın başından itibaren ise plastik pipet yerine kağıttan, buğday sapından ve paslanmaz çelikten üretilen tekrar kullanılabilir pipetleri müşterileri için satışa sunmayı planlıyor.

Dünya çapında plastik kullanımının artması okyanuslarda aşırı kirliliğe neden oluyor. Özellikle son haftalarda gündem olan bu konuyla ilgili Avrupa Birliği ve İngiltere plastik pipet ve kulak pamuğu gibi tek kullanımlık ürünleri yasaklamaya varan önlemler almayı tartışıyor.

Dünya çapındaki popüler restoran zinciri McDonald’s da yakın zamanda tek kullanımlık pipetlerin kaldırmayı planladıklarını duyurmuştu.

AB Komisyonu bu yılın başında plastik çöp stratejini açıklamış ve 2030 yılından itibaren AB pazarındaki bütün plastik ambalajların yeniden dönüştürülebilir olmasına ve tek kullanımlık plastik kullanımının azaltılması gerektiğine işaret etmişti. AB Komisyonu bunun yanı sıra dünya genelinde denizlere giden çöplerin yüzde 85’inin plastik olduğunu, bu çöplerin ekolojik sisteme zarar verdiğini ve biyolojik olarak yeniden işletmeye uygun olmadığını da vurgulamıştı.

AB Komisyonu’nun hedefi 2025 yılında AB içinde on milyon ton plastik çöpün yeniden ürünlere dönüştürülebilmesi. Hali hazırda bu rakam yılda 2-3 milyon tonla sınırlı.

©Deutsche Welle, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir