Women Yorum

Alman Savunma Bakanı’nın adaylığı AB ve AP arasında kriz riski yaratıyor

UHA HABER / Alman basınının önde gelen gazetelerin yorum köşelerinde Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen’in Avrupa Komisyonu başkanlığına aday gösterilmesi öne çıkıyor. 

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı Berlin Temsilcisi Tuba Nur TÜRKELİ, bu konuda öne çıkan gazete yorumlarını değerlendirdi.

Avrupa Birliği liderleri, AB kurumlarının üst düzey yönetimine getirilecek isimler üzerinde uzun süren müzakerelerin ardından Salı günü Brüksel’de uzlaştı.

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Avrupa Komisyonu başkanlığına aday gösterildi.

Avrupa Parlamentosu milletvekillerinin dışında bir ismin Komisyona başkan olarak seçilmesine yönelik eleştirel bir yorum da Neue Osnabrücker Zeitung‘dan geldi.

Gazete, Avrupa Komisyonu’nun başkanlığına ilk kez bir kadının gelecek olmasının güzel olduğunu belirtiyor. Bu atamaya ilişkin söylenebilecek en olumlu sözün de bu olduğunu ifade ediyor. Ancak Jean-Claude Juncker’den boşalan koltuğa, Avrupa Parlamentosu seçimlerine girerek, kendini ispatlayan biri yerine Savunma Bakanı Ursula von der Leyen’in oturacak olmasının çok olumlu sinyaller vermediğine dikkat çekiyor.

AB liderleri hiç gereği yokken liste başı adaylığı (Spitzenkandidat) prensibini ortadan kaldırdıklarına vurgu yapıyor.

Gazete, oysa bu yöntem sayesinde seçimlere katılım arttığını, Avrupa Parlamentosu’nda Hristiyan Demokratlarla birlikte en büyük siyasi grupları oluşturan Sosyal Demokratlardan, Liberallerden ve Yeşillerden şimdi bunun üzerinde uzlaşılan bu ismi kolayca onaylamalarının beklenemeyeceğini, böylece, Konsey ve Parlamento arasında somut bir krizin oluşması riskinin de doğduğunu açıklıyor

Mannheimer Morgen ise Avrupa Parlamentosu’na seçilen milletvekillerinin dışında bir politikacının başkan olarak atanmasını şöyle yorumluyor:

Öncelikle iki aşamalı olarak gerçekleşen bu AB zirvesinin, bir fikrin sonu anlamına geldiğini ifade ediyor.  Liste başı (Spitzenkandidat) adaylığı olarak adlandırılan süreç daha fazla demokrasi getirecekti. Ama Salı günü bu model toprağa gömüldü.

Açıkça değil belki ama devlet ve hükümet başkanlarının fiili eylemleriyle bu gerçekleşti. Nitekim, vatandaşlara şu gerçeği gösterdiler;  Avrupa seçimlerinde zafer kazananlar doğrudan Birliğin yönetim kadrosunda yer alacaklar diye bir durum söz konusu olamaz.

Berliner Morgenpost da, bir kadın politikacının bu göreve aday gösterilmesini olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyor:

Başlangıçta Başbakan Merkel için durumun umutsuz görünüyordu” diye söz ediyor. Nitekim Komisyonun başına bir Almanın geçmesi imkansız gibiydi. Ama şimdi bir Alman o göreve geliyor.

Tıpkı Almanya’nın ilk kadın başbakanı olan Angela Merkel gibi, Avrupa Komisyonu’na başkanlık edecek ilk kadın olarak Ursula von der Leyen de tarihe geçecek.

Eğer Avrupa Parlamentosu da onaylarsa bir sansasyon gerçekleşmiş olacak. Avrupa’nın birlik olma yolunda ilerlemeye devam edeceği ve yapıcı olmayan güçlerin denetlenebileceğine dair ümitleri yeşertecek sansasyonel bir gelişme olacak. Avrupa kadınsı hale geliyor ve Almanlaşıyor. Nitekim bu da Avrupa için iyi bir şey.

Biz de Türk Medyası (UHA) Uluslararası Haber Ajansı Berlin Temsilciliği olarak Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen’in, Avrupa Komisyonu başkanlığına aday gösterilmesi dolayısıyla şimdiden kutluyoruz.

YORUM: Tuba Nur TÜRKELİ / BERLİN 

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / Almanya Temsilcisi 

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir