Avrupa

Alman İçişleri Bakanlığı tüm dini grupları toplantıya çağırdı

Almanya İçişleri Bakanlığı, ülkedeki bütün dini grupları 16 Ekim’de toplantıya çağırdı. Toplantı davetiyesindeki “Din adamları Almanca bilmeli” ifadeleri dikkat çekti.

Elimi BırakmaAlmanya İçişleri Bakanlığı bütün dini grupları 16 Ekim’de toplantıya çağırdı. Berlin’deki buluşmanın gündemi Almanya’ya yurt dışından giden din adamlarının çalışma şartlarına yönelik yapılacak yeni yasal düzenleme olarak belirtildi. Ancak toplantının davetiyesinde yer alan ifadeler, ülkedeki Türk ve Müslüman cemaatleri tedirgin etti.

Davetiyede, Almanya’da görev yapacak din adamlarının hangi şartları taşıması gerektiği ve istenilen nitelikler sıralandı. “Din adamları entegrasyon için önemli kişilerdir ve Almanca yeterlilikleri olması gerekiyor” ifadesi yer aldı.

Almanya’daki Türk Müslüman toplumu, bunu Türkiye’den giden imamların önünü tamamen kesme girişimi olarak yorumluyor.

Alman hükumeti, ülkede sayıları 2 bini bulan camilerde kendi yetiştirdiği imamların görev almasını istiyor.

İmamlara dil zorunluluğu getirilmesinin de bu yöndeki devlet politikasının bir sonucu olduğu belirtiliyor.

Kaynak: TRT Haber

Bu haberi paylaşınız!

Kalk Gidelim Başlıyor!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir