Gündem

Alman Devleti ne Kadar Âciz?

UHA HABER / SETA Genel Koordinatör Yardımcısı ve Enerji Araştırmaları Direktörü Prof. Dr. Kemal İNAT, “Irkçılıkla mücadeleyi yalnızca anti-semitizm ile mücadeleye indirgeyip Müslümanları ve diğer yabancıları hedef alan ve her geçen gün artan saldırıları hafife almaları, yaptıklarının toplum ve devlet tarafından tolere edildiği düşüncesine kapılan ırkçı kesimleri cesaretlendirip sürekli sayılarını artırdı” dedi.

Kemal İnat ile ilgili görsel sonucu

SETA Genel Koordinatör Yardımcısı ve Enerji Araştırmaları Direktörü Prof. Dr. Kemal İNAT

Prof. Dr. Kemal İNAT, kaleme aldığı ‘Alman Devleti ne Kadar Âciz?’ başlıklı makalesini (UHA) Uluslararası Haber Ajansı Berlin Temsilcisi Tuba Nur TÜRKEL‘e değerlendirdi.

Almanya denilince aklımıza Avrupa’nın en büyük gücü olarak gerek Avrupa Birliği üyesi ülkelerin gerekse AB’nin komşularının siyasetine yön vermeye çalışan bir ülke geldiğini hatırlatarak, “Macaristan, Polonya, İtalya, İspanya ve Yunanistan gibi ülkelerde Almanya’yı sorsanız, herkes bu devletin ne kadar müdahaleci olduğunu anlatacak ve kendi iç siyasetlerine aşırı karışmasından şikâyet edecektir” ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Kemal İNAT, Almanya’nın gücünün AB sınırlarının ötesine kadar uzandığını, Berlin’in Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerinin önemli bir kısmı üzerinde nüfuz kurmaya çalışan bir güç merkezi olduğununun da herkesin bildiğine dikkat çekti.

Türkiye de hem tarihte hem de günümüzde Berlin’in müdahale ve manipülasyonlarına sık maruz kalan ülkelerden biri olduğunun altını çizen Prof. Dr. Kemal İNAT, Türkiye’deki iktidarı devirmeye yönelik kampanyanın Avrupa ayağında başı çeken aktörlerin önemli kısmının Almanya merkezli olduğunu ifade etmek gerektiğini açıkladı.

Prof. Dr. Kemal İNAT, “Fakat bu kadar güçlü olan, başka ülkelerin iç ve dış siyasetlerini dizayn etmeye çalışan Almanya’nın nedense kendi ülkesindeki camileri, Müslümanları ve mültecileri koruma konusunda bir türlü başarılı olamadığı görülüyor” dedi.

“Geçtiğimiz hafta sonu da yine bu ülkedeki iki camiye saldırı gerçekleştirildi” diyen Prof. Dr. Kemal İNAT, Bremen kentindeki Rahman Camii’ne yönelik saldırıda çok sayıda Kur’ân-ı kerim tahrip edilirken, taşlı saldırıya uğrayan Kassel kentindeki Mevlâna Camii’nin pencerelerinin kırıldığını ifade etti.

Prof. Dr. Kemal İNAT, bu saldırıları kınayan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un, Batı dünyasındaki ırkçılığın yeni bir tezahürü olarak tanımladığını “İslam karşıtlığına karşı küresel düzeyde mücadele edilmediği takdirde dünya barışının büyük tehditlerle karşı karşıya kalmaya devam edeceği” uyarısını yaparak herkesi el birliğiyle ırkçılığın tüm formlarıyla mücadele etmeye çağırdığını kaydetti.

Türk yetkililerin Alman muhataplarıyla her görüşmelerinde Müslümanları hedef alan bu saldırıları dile getirip önlem alınmasını istediklerini ve Alman yetkililerin de bu saldırılardan duydukları rahatsızlığı ifade ettiklerini hatırlatan Prof. Dr. Kemal İNAT, şimdi şu iki olguyu alt alta yazıp şöyle analiz etmeye çalıştı:

“Birincisi, Almanya dendiğinde herkesin aklına işleyen bir devlet düzeni ve sağlam çalışan güvenlik birimleri gelir. Her şeyin devletin kontrolü altında olduğuna ve hayatın bu kontrol sayesinde düzenli bir şekilde aktığına dair güçlü bir algı vardır.

İkincisi ise bu algıya rağmen yaşanan gerçekliği ifade eder. Almanya’da neredeyse her gün mülteciler, Müslümanlar ya da yabancılar ırkçı ya da İslamofobik saldırılara maruz kalıyor.

Devlet otoritesinin ve düzenin bu kadar güçlü olduğuna dair bir algıya sahip bir ülkede nasıl oluyor da yabancıları ve Müslümanları hedef alan bu kadar çok saldırı gerçekleşebiliyor?”

Kuşkusuz bunun birçok nedeni olduğunu söyleyen Prof. Dr. Kemal İNAT, ancak en önemli nedeninin, Almanya’da bu saldırılardan gerçekten rahatsız olan siyasetçi ve bürokratların ülkelerindeki ırkçılık ve İslamofobi tehlikesini hafife almalarının ve bu tehditle mücadelede yanlış yöntemler izlemelerinin olduğuna vurgu yaptı.

Prof. Dr. Kemal İNAT, Irkçılık ve yabancı düşmanlığının ülkelerini ne tür felaketlere sürüklediğine yakın geçmişte şahit olmalarına ve bundan dolayı hep teyakkuz hâlinde obulunmalarının gerekmesine rağmen bu sorunu hafife almalarının affedilir bir hata olmadığını açıkladı.

“Medyada ve siyasetçilerin açıklamalarında her geçen gün dozajı biraz daha artan mülteci, yabancı ve Müslüman karşıtı söylem ırkçı gruplara ve partilere sempati duyan kişilerin sayısını o kadar artırdı ki, bunlardan beslenen Almanya için Alternatif (AfD) partisi son parlamento seçimlerinde ana muhalefet partisi hâline geldi” diyen Prof. Dr. Kemal İNAT, “NSU cinayetlerine yönelik soruşturma ve dava süreçleri ise, işi teröre kadar vardıran ırkçı yapıların Alman güvenlik bürokrasisi ve yargısı içerisinde destek bulabildiğini de gösterdiği için yabancı düşmanı gruplara ayrı bir cesaret verdi” şeklinde değerlendirdi.

Prof. Dr. Kemal İNAT, Almanya’da iktidardaki merkez partilerin, İslamofobi ve yabancı düşmanlığı ile mücadele etmek yerine bu tür söylemlerle oy devşiren partilerle benzer söylemlerle yarışa girmeleri ve güvenlik bürokrasisi içerisindeki ırkçı yapıları görmezden gelmelerinin bu ülkedeki yabancı düşmanlarının sayısını o kadar çok artırdığını ve artık Almanya’nın ırkçılığın pençesinden kurtulmasının çok zorlaştığını belirtti.

SETA Genel Koordinatör Yardımcısı ve Enerji Araştırmaları Direktörü Prof. Dr. Kemal İNAT, makalesinin son bölümünü ise şöyle tamamladı:

“Berlin’deki federal hükûmetin hem kendi ülkesini hem de bütün Avrupa’yı İkinci Dünya Savaşı benzeri bir felakete sürüklenmekten korumak için artık ırkçılık ve İslamofobiye karşı gerçekten etkili önlemler alma zamanı geldi”.

HABER: Tuba Nur TÜRKELİ / BERLİN 

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / Almanya Temsilcisi 

***

Kemal İnat

Kemal İnat

Genel Koordinatör Yardımcısı, Enerji Araştırmaları Direktörü
Lisans eğitimini 1992 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde tamamlayan Kemal İnat, doktorasını 2000 yılında Almanya’nın Siegen Üniversitesi’nde “21. Yüzyılın Başında Türkiye’nin Ortadoğu Politikası” başlıklı teziyle tamamladı.
1994 yılında Sakarya Üniversitesi Uluslararası ilişkiler bölümünde araştırma görevlisi olarak akademik hayatına başlayan Kemal İnat, 2006 yılında doçent, 2011 yılında profesör unvanı aldı. Aynı üniversitede 2011-2014 yılları arasında Sosyal Bilimler Enstitüsü, 2015-2018 yılları arasında ise Ortadoğu Enstitüsü müdürü olarak görev yaptı.
2005 yılından beri yayımlanmakta olan Ortadoğu Yıllığı ve SETA tarafından 2009’dan beri yayımlanan Türk Dış Politikası Yıllığı isimli çalışmaların editörleri arasında yer alan İnat’ın, Dünya Çatışmaları, AK Parti Dış Politika, Handbuch der Religionen der Welt ve Internationale Wirtschaftsorganisationen gibi çok sayıda kitap ile Blaetter für deutsche und internationale Politik, Bilgi, Türkiye Ortadoğu Çalışmaları Dergisi ve Insight Turkey gibi birçok ulusal ve uluslararası hakemli dergide makaleleri yayımlandı.
Halen Sakarya Üniversitesi Ortadoğu Enstitüsü ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde Ortadoğu çalışmaları ve Türk dış politikası alanlarında dersler veren İnat, SETA Genel Koordinatör Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

 

 

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / LONDRA, VOA

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir