Avrupa

Alman Bakan’dan ilginç öneri: İslamcıları İslamcılar ikna etsin

UHA Haber / Alman uyruklu İŞİD militanlarının ülkeye dönmesi konusundaki tartışmalar sürerken, SPD’li Berlin eyaleti Içişleri Bakanı Andreas Geisel ılımlı islamcılardan yardım umuyor.

Mustafa Kemal ATATÜRKAlmanya’nın günlük gazetelerinden Tagesspigel’in haberine göre, Bakan Geisel, Ülkeye dönecek olan Alman uyruklu İŞİD militanların ve özellikle aile fertlerinin yeniden topluma entegrasyonu için ilginç bir öneride bulundu.

Geisel, bunun için ılımlı islamcıların yardımcı olabileceğini dile getirerek, ılımlı islamcıların radikal islamcıları şiddetten uzaklaştırabileceğine inandığını ifade etti.

Çarşamba günü Berlin’de düzenlenen Avrupa Polis Kongresi’ndeki açık oturuma katılan Geisel,yasal olan grupların radikaller için bir nevi toplama noktası haline gelebileceğini söyledi.

Müslüman kardeşler olarak bilinen İhvan hareketi ve Milli Görüş hareketi Almanya’da güvenlik makamları tarafından yasal olarak tanımlanıyor.

Bu oluşumlar Almanya’da şiddetten uzak ve insancıl olarak sınıflandırılıyorlar, fakat aşırı pozisyonlara yatkınlıkları ve şeriata dayalı bir sistem kurmayı amaçlamakla suçlanmaları sebebiyle iç istihbarat servisi Anayasa koruma teşkilatı tarafından izleniyorlar.

Içişleri bakanı Andreas Geisel, bu grupların hala radikallerle kesişme noktalarının bulunduğunu ve bu yüzden ihtiyatlı olduğunuh hatırlatarak, buna rağmen yasal olan ve şiddeti reddeden Müslüman gruplarla diyalog kurmanın mantıklı olduğunu kaydetti.

Bu konuda ılımlı islamcıların, radikal islamcılarla daha etkili bir iletişim kurabileceğine inanan Geisel, bu şekilde radikal islamcıların en azından şiddetten uzaklaştırabileceğine inanıyor.

Oturuma katılan diğer eyalet içişleri bakanları CDU’lu Herbert Reul, SPD’li Boris Pistorius ve CSU’lu Bayer Joachim Herrmann, Geisel‘in önerisine değinmediler.

Bu konuda içişleri bakanları konferansında bir tartışma beklenebilir.

Aralık ayında Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti Anayasa Koruma Teşkilatı başkanı Burkhard Freier, Müslüman Kardeşler hakkında uyarılarda bulunmuştu. İhvan’nın bunu inkar etmiş olmasına rağmen, oluşumun Almanya’da da İslam devleti kurmayı hedeflediğini iddia eden Freier, Müslüman Kardeşlerin orta vadede El-Kaide ve İŞİD destekçilerinden daha tehlikeli olduğunu belirtmişti.

HABER : Tuba Nur TÜRKELİ

BERLİN, UHA HABER

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Çarşamba ‘Diriliş’ Dizisinden sonra TRT 1 Ekranlarında..

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir