Avrupa

Alman aşırı sağcı milletvekili Türk başkana sopa gösterdi

Seksenler_2019 banner

UHA HABER / Almanya’da aşırı sağcı AfD’nin yarattığı tehlike giderek büyüyor. AfD’nin federal milletvekili Martin Hohmann, Almanya Türk Toplumu Başkanı Sofuoğlu’nu sopalı afişle hedef aldı.

Hürriyet Gazetesi’nden İlker Sezer’in haberine göre, ALMANYA için Alternatif (AFD) partisi, Almanya Türk Toplumu Başkanı Gökay Sofuoğlu’nu üzerinde bir sopa bulunan afişle hedef gösterdi.

AfD üyesi aşırı sağcı milletvekili Martin Hohmann, üzerinde ‘Gökay Sofuğlu, Türk Toplumu’nun Başkanı’ ifadelerinin yer aldığı afişte ‘Irkçılık sopasını yere bırak’ ifadelerini kullandı.

Afişi sosyal medyada paylaşan Hohmann’ın gönderisinin altına yorum yapan aşırı sağcılar ‘Sofuoğlu, ülkeden defol, Almanya’da yeriniz yok’ gibi nefret ifadeleri ve küfürler kullandı.

Hürriyet’e konuşan Sofuoğlu, “Bu afişle hedef gösteriliyorum. AfD, (Almanya Başbakanı) Merkel için idam sehpası oluşturan bir parti. Bunun sonucunda bana karşı şiddet olayları olması muhtemel bir durum” ifadesini kullandı.

Almanya, göçmen karşıtı AfD’nin destekçilerinin bir kısmının şiddete meyilli olması, ülkede son dönemde göçmen haklarını savunan üst düzey görevlilere yönelik şiddet olaylarının sıklaşması Sofuoğlu’na yönelik afişi tartışmalı hale getiriyor.

Alman aşırı sağcı milletvekili Türk başkana sopa gösterdi

EYLEME DÖNÜŞÜYOR

Sofuoğlu, Hohmann’ın kendisini ismiyle hedef göstermesinin gerekçesinin doğu Almanya’daki eyalet seçimleri öncesinde aşırı sağcı AfD’ye Alman siyasetinde yer verilmemesi gerektiğine yönelik sözleri olduğunu ifade etti.

Geçmişte de AfD’li politikacılar tarafından hedef gösterildiğini belirten Sofuoğlu, “Şu anda Almanya’daki en büyük tehlike, söylemlerin eyleme dönüşüyor olması. Eskiden söylenmeyen tehlikeli ifadeler artık kullanılabiliyor. Aşırı sağcıların Kassel Valisi’ni öldürmesi, sinagog saldırıları artık aşırı sağcı söylemin eyleme dönüştüğünü kanıtlıyor” ifadesini kullandı.

[UHA Haber Ajansı, 14 Şubat 2020]

Veysel KAVRAYAN
Veysel KAVRAYAN
Veysel Kavrayan, (Eğitimci-Yazar-Gazeteci), Kocaeli’nde doğdu. İktisat Bölümü ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde lisans eğitimini başarıyla tamamladı. Pedagojik Formasyon Eğitimi alarak kısa bir süre eğitim alanında çalıştı. Halen Medya ve İletişim alanında üniversitede eğitim almaktadır ve KOÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı'nda Tezli Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir. Uluslararası bir kozmetik firmasında Ankara Bölge Koordinatörü olarak çalıştı. Dünya Güzellik Yarışmaları Türkiye Başkanı Süha Özgermi'yle beraber önceleri baş asistanlık, sonrasında ortaklık yaptı. Türk Dünyası konusunda araştırmaları bulunuyor. Birçok haber ve araştırmaları hakkında ulusal ve uluslararası ödülleri mevcuttur. 2016 Yılında 'Yılın En İyi Gazetecisi ve En İyi Haber" ödüllerini almıştır. 2018, 2019 yıllarında Türkiye Azerbaycan Kardeşlik Gecesi'nde ödüle layık görüldü. Çeşitli Sivil Toplum kuruluşlarında kurucu ve yönetici olarak görev almaktadır. Halk bilimi, sanat, tarih, ezoterizm, turizm, sağlık, ekoloji, geleneksel ve tamamlayıcı tıp, futurizm, teknoloji ve mimari ilgi alanlarıdır. Gastronomi Araştırmacısı olarak gastronomi ve turizm konularında konuşmacı; yemek yarışmalarında jüri üyeliği yapmaktadır. Çocuk Gastronomisi alanında akademik çalışmaları olmuştur. Bu alanda Gastrofil olarak tanınmaktadır. Halen, Uluslararası Haber Ajansı ve Türkuaz Haber Ajansı'nın Genel Yayın Koordinatörü olarak çalışmaktadır. Çeşitli ulusal ve uluslararası dergi ve gazetelerde de yazmaktadır. İngilizce ve az derecede Rusça biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir