Şehir Haberleri

Ali Onaran: Dünyanın hiçbir yerinde böylesi bir ‘tek yetkililik’ yok!

UHA HABER / Türkiye’de uygulanan “tek yetkililik” anlaşmalarının Rekabet Kurumu tarafından araştırılması gerektiğini söyleyen Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, “Dünyanın hiçbir yerinde bu derecede tek yetkililik sistemi yok” dedi.

Mustafa Kemal ATATÜRKTürkiye’nin önde gelen tur operatörlerinden Prontotour’un Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, tek yetkililik konusundaki görüşlerini açıkladı.

Turizm Ajans’ta yer alan habere göre, Türkiye’deki tek yetkili satış acentası anlaşmasının bir benzerinin dünyada olmadığını ifade eden Ali Onaran, konunun Rekabet Kurumu tarafından araştırılması gerektiğini söyledi.

Turizm Güncel’e konuşun Ali Onaran, seyahat acentalarının büyük bir kısmı tarafından eleştirilen tek yetkililik anlaşmalarıyla ilgili şunları söyledi: “Bu tartışma ağırlıklı olarak resort otellerinde yaşanıyor ve bu alan direkt olarak bizim alanımız değil. Ancak dünyanın diğer ülkelerinde bu derece bir tek yetkililik olmadığını biliyorum. Bu durumun bizim ülkemizde de ciddi bir şekilde araştırılması lazım. Yani bir bölgenin otelleri ne oranda tek yetkili olarak satılabilir konusunda, esasen Rekabet Kurumu’nun kesinlikle araştırma yapması gerekiyor. Ben bu konuda direkt muhatap olmadığım için daha fazla bir şey söylemek istemiyorum ancak bence bu, önemli bir konu.

4, 5 tane tur operatörü Antalya’daki en belirgin otellerin büyük bir kısmını almışlarsa ve pazara yeni girecek başka şirketler burada zorlanıyorsa, bu da çok doğru bir şey değil. Esasında ilk girişte bütün pazarlarda zorlanırsınız ama bir şekilde baş edebilirsiniz. Ama tek yetkililikler yıllar boyu devam edip kemikleşmişse, dışarıdan yeni oyuncu girmesini çok zorlaştırır.”

İSTANBUL, UHA Haber Ajansı

Veysel KAVRAYAN
Veysel KAVRAYAN
Veysel Kavrayan, (Eğitimci-Yazar-Gazeteci) Kocaeli’nde doğdu. İktisat Bölümü ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı. Pedagojik Formasyon Eğitimi aldı. Halen Medya ve İletişim eğitimi almaktadır. Kısa bir süre eğitim alanında görevlerde bulundu. Uluslararası bir prestij kozmetik firmasında Ankara Bölge Koordinatörü olarak çalıştı. Dünya Güzellik Yarışmaları Türkiye Başkanı Süha Özgermi'yle beraber önceleri baş asistanlık, sonrasında ortaklık yaptı. Türk Dünyası konusunda araştırmaları bulunuyor. Birçok haber ve araştırmaları hakkında ulusal ve uluslararası ödülleri mevcuttur. Çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları'nda kurucu ve yönetici olarak görev almaktadır. Halk bilimi, gastronomi, sanat, tarih, ezoterizm, turizm, sağlık, sanat tarihi, ekoloji, geleneksel ve tamamalayıcı tıp ve mimari ilgi alanlarıdır. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazmaktadır. İngilizce ve az derecede Rusça biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir