Spor

Alaçatı Yeniden Sörfün Başkenti Olmak İstiyor

UHA HABER / Sığ suları, korunaklı yapısı ve yılın dört mevsiminde esen rüzgarıyla sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da en önemli rüzgar sörfü merkezlerinden biri olan Alaçatı, altı yıl aradan sonra ilk kez uluslararası bir yarışmaya ev sahipliği yaptı.

1-6 Eylül tarihleri arasında yapılan Avrupa Slalom Çocuklar, Gençler ve Masterlar Şampiyonası tamamlandı, bu yılki şampiyonaya 15 ülkeden 99 sporcu katıldı.

Alaçatı’da ulusal yarışmalar sık sık düzenlense de uluslararası arenada son olarak 2013 yılında Dünya Sörf Şampiyonası yapılmıştı.

Yarışma, Çağla Kubat Windsurf Academy’de düzenleniyor. Aynı zamanda yarışmanın organizatörü olan milli sörfçü Kubat “Alaçatı’ya sadece biz değil, dünyanın sporcuları da rüzgar sörfünün başkenti diyor. Dünyada sörf yapılan birçok yer var. Ben de 20 senedir yurt dışı yarışlarını takip ediyorum. Ama rüzgar sörfü öğrenmeye, yarış düzenlemeye ve yarışı bu kadar yakından takip etmeye uygun bir koy yaratılmamış diyebilirim. Benzer bir örneğini sadece bir ülkede gördüm. O da çok soğuktu” dedi.

“Ülkemize tekrar bu şampiyonayı getirdik”

Yıllardır Alaçatı’da uluslararası bir sörf organizasyonu yapılamamasının çok yazık olduğunu belirten Kubat, “Ülkemizde yaşanan birtakım zorluklardan sonra yabancılar gelmek istemedi, korktu. Daha sonra bu durum biraz duruldu. Ama bu sefer de yaşanan ekonomik krizlerden dolayı sponsor bulunamamaya başladı. Bu sene Vestel ana sponsorumuz oldu. İzmir Kalkınma Ajansı destek verdi. Ülkemize tekrar bu şampiyonayı getirdik. Bundan sonra da her sene düzenli olarak eskisi gibi devam etmesini istiyoruz” diye konuştu. Kubat, şampiyonaya dünyaca ünlü sporcuların yanı sıra yeni parlayan yıldızların da katıldığını belirtti. Türk sporcuların alışkın oldukları bir parkurda yarışma avantajına sahip olduğunu kaydeden milli sörfçü, bunun sonuçlara da yansımasını beklediklerini kaydetti.

Fiziksel efor, denge ve konsantrasyon

Yarışlara U17 kızlar kategorisinde katılan İpek Kaçan da “Şampiyonanın Alaçatı’da olması bizim için avantaj. Çünkü her gün sörf yaptığımız yerde yarışıyoruz. O yüzden diğerlerine göre zaten 1-0 öndeyiz” ifadesini kullandı. Altı yıldır sörf yaptığını söyleyen Kaçan, son iki senedir İtalya ve Fransa’da yapılan dünya şampiyonalarına da katıldığını belirtti.

Belli kurallara göre zikzaklar çizerek yapılan slalom yarışında özellikle dönemeçlerde yelkeni suya indirmemek büyük önem taşıyor. Bu da hem fiziksel efor hem denge hem de konsantrasyon gerektiriyor.

10 yıldır sörf yaptığını söyleyen 18 yaşındaki Ali Maga, sörfte kazanılan bütün bu becerilerin kendi hayatındaki yansımalarını şu sözlerle anlattı: “Ben psikolojik olarak sörfün çok faydasını gördüm. Hem benim daha disiplinli olmamı sağladı hem de daha düzenli bir insan yaptı. Ayrıca zorluklar karşısında nasıl mücadele edeceğimi öğretti. Bu da benim okuldaki akademik başarımı etkiledi ve sosyal hayatımı zenginleştirdi.”

HABER : Soner KIZILKAYA

İZMİR, VOA, UHA Haber Ajansı

Veysel KAVRAYAN
Veysel KAVRAYAN
Veysel Kavrayan, (Eğitimci-Yazar-Gazeteci), Kocaeli’nde doğdu. İktisat Bölümü ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde lisans eğitimini başarıyla tamamladı. Pedagojik Formasyon Eğitimi alarak kısa bir süre eğitim alanında çalıştı. Halen Medya ve İletişim alanında üniversitede eğitim almaktadır ve KOÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı'nda Tezli Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir. Uluslararası bir kozmetik firmasında Ankara Bölge Koordinatörü olarak çalıştı. Dünya Güzellik Yarışmaları Türkiye Başkanı Süha Özgermi'yle beraber önceleri baş asistanlık, sonrasında ortaklık yaptı. Türk Dünyası konusunda araştırmaları bulunuyor. Birçok haber ve araştırmaları hakkında ulusal ve uluslararası ödülleri mevcuttur. 2016 Yılında 'Yılın En İyi Gazetecisi ve En İyi Haber" ödüllerini almıştır. 2018, 2019 yıllarında Türkiye Azerbaycan Kardeşlik Gecesi'nde ödüle layık görüldü. Çeşitli Sivil Toplum kuruluşlarında kurucu ve yönetici olarak görev almaktadır. Halk bilimi, sanat, tarih, ezoterizm, turizm, sağlık, ekoloji, geleneksel ve tamamlayıcı tıp, futurizm, teknoloji ve mimari ilgi alanlarıdır. Gastronomi Araştırmacısı olarak gastronomi ve turizm konularında konuşmacı; yemek yarışmalarında jüri üyeliği yapmaktadır. Çocuk Gastronomisi alanında akademik çalışmaları olmuştur. Bu alanda Gastrofil olarak tanınmaktadır. Halen, Uluslararası Haber Ajansı ve Türkuaz Haber Ajansı'nın Genel Yayın Koordinatörü olarak çalışmaktadır. Çeşitli ulusal ve uluslararası dergi ve gazetelerde de yazmaktadır. İngilizce ve az derecede Rusça biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir