Şehir Haberleri

Akademide Etik Derneği’nden ‘Stratejik Gelişim Planı’

UHA Haber / Akademide Etik Derneği, kuruluşundan itibaren 2 aylık yoğun çalışmanın sonunda ‘Stratejik Gelişim Planı’nı geliştirdiğini açıkladı.

Yalova Üniversitesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fahri Apaydın, (UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘na yaptığı açıklamada, Akademide Etik Derneği’nin  07.01.2019 tarihinde hayata geçirildiğini ve derneğin bugüne kadar aldığı kararları değerlendirdi.

Prof. Dr. Fahri Apaydın, Akademide Etik Derneği’nin kendi öncülüğünde ,çeşitli üniversitelerden akademisyenler tarafından Yalova’da kurulduğunu hatırlatarak, 2 aylık yoğun bir çalışma sonunda ‘Stratejik Gelişim Planı’nı geliştirdiklerini ifade etti.

Bir dernek için oldukça detaylı olan ‘Stratejik Gelişim Planı‘nın, Akademide Etik Derneği’nin 5 yıllık gelişimini yansıttığını açıklayan Prof. Dr. Fahri Apaydın, Planda önemli bir yere sahip olan derneğin faaliyetlerinin kapsamını belirlediğini belirtti.

Prof. Dr. Fahri Apaydın, ‘Derneğin Faaliyet Stratejisi‘ bölümünde en dikkati çeken kısmın hangi görüşten olursa olsun etik hassasiyeti olan akademisyenlerin Derneğe üye olarak kabul edilecek olmasının belirtildiğini kaydetti.

“Dernek aynı zamanda farklı disiplinlerden akademisyenleri aynı çatı altında toplamayı da amaçlamaktadır” diye konuşan Prof. Dr. Fahri Apaydın, “Misyonunu Etik değerlere uyularak orijinal bilimsel faaliyetler yürütülmesini sağlayarak kişisel ve toplumsal gelişimin temin edilmesi olarak belirleyen Derneğin vizyonu ise bilimsel etik değerleri savunan uluslararası bilinen etik konusunda sivil otorite kurum olmaktır” dedi.

Prof. Dr. Fahri Apaydın, Akademide Etik Derneği’nin, etik konusunda sivil otorite kurum olmak, ulusal ve uluslararası akademik çevrede etik bilinç ve hassasiyet geliştirmeyi amaç edindiğini aktardı.

Derneğin 5 evreden geçmesinin öngörüldüğünü ifade eden Başkan Prof. Dr. Fahri Apaydın, bu evrelerin kurulma, tanınma, kendini kabul ettirme, toplum, etkileme,  referans ve otorite olma, danışmanlık ve hakemlik şeklinde olduğuna dikkat çekti.

Prof. Dr. Fahri Apaydın, ‘Stratejik Gelişim Planı‘nda 2019 yılı için önemli faaliyetler planlandığına vurgu yaparak, bunlardan birinin de 25 Nisan’da Ankara’da TED Üniversitesi ile yapılacak olan “Akademide etik sorunları ve olası çözüm önerileri” paneli olduğunu açıkladı.

Yalova Valiliği ile birlikte üst düzey memurlara “Etik değerler” seminerinin de planlandığını belirten Prof. Dr. Fahri Apaydın, ayrıca akademi camiasında önemli bir boşluğu dolduracak etik konusunda bir derginin çıkartılmasının da planlandığını ifade etti.

Prof. Dr. Fahri Apaydın, “Dernek aynı zamanda Arel Üniversitesi’nde de 2 adet seminer vermeyi planlamaktadır. Dernek ayrıca 1 yıl içinde Kamu Görevlileri Etik Kurulu bünyesinde oluşturulan Etik Platforma da üye olmayı hedeflemektedir” ifadesini kullandı.

Derneğin 3 yıllık planları arasında ise dikkat çeken hedefin, Kamu Yararına Faaliyet gösteren dernek statüsü almanın yanında uluslararası kurumlarla işbirliği yapmak da bulunduğunu’nun altını çizen Prof. Dr. Fahri Apaydın, ayrıca derneğin 3 yıl içinde her üniversitede öğrenci “Etik Kulüpleri”nin kurulmasını da hedeflediğini açıkladı.

Yalova Üniversitesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fahri Apaydın,derneğin 5 yıllık planları arasında ise dikkat çeken hedefin, her akademisyenin etik konusunda bir çalışma yapmış olmasını sağlamak olduğunu ve derneğin ayrıca 5 yıl içinde kurumlara etik konusunda akreditasyon verme sistemini geliştirmeyi de planladığını kaydetti.

HABER : Ataner YÜCE

YALOVA, UHA HABER

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Çarşamba ‘Diriliş’ Dizisinden sonra TRT 1 Ekranlarında..

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir