Türkiye

‘Akademi Etik Derneği’ Yalova’da kuruldu

Yalova Üniversitesi’den Prof. Dr. Fahri Apaydın’ın başkanlığında ve çeşitli üniversitelerden öğretim üyelerinin de katılımıyla Türkiye’de ilk kez Yalova’da ‘Akademi Etik Derneği’ kuruldu.

Mustafa Kemal ATATÜRK(UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘nın edindiği bilgiye göre, ‘Akademi Etik Derneği’nin amacı, yurt içinde ve yurt dışında etik değerlerin yerleşmesi, etik değerlerin benimsenmesi ve onlara riayet edilmesini sağlamak.

Akademi Etik Derneği‘nin amaçları arasında ayrıca, bilimsel faaliyetler düzenleme ve bilimsel faaliyetleri destekleme öğretim elemanlarının, öğrencilerin ve uygulamacıların etik değerler açısından haklarının korunması yer alıyor.

Akademi Etik Derneği‘, vizyon olarak bilimsel etik değerleri savunan uluslararası bilinen bir kurum olarak, önemli bir misyonu üstlenerek, bilimsel etik kurallara uyarak, orijinal bilimsel faaliyet yürütülmesini sağlacak, kişisel ve toplumsal gelişimine katkıda bulunacak.

Kuruluşu resmen gerçekleştirilen ‘Akademi Etik Derneği‘nin kurucuları şöyle;

Beykent Üniversitesi’nden Prof. Dr. Turgut Özkan, Arel Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Yasin Aksoy, Doğuş Üniversites’nden Dr. Öğr. Üyesi Erdal Şen, Yeditepe Üniversitesi’nden Doç. Dr. Can Tansel Kaya, İstanbul Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Zerrin Ayvaz Reis, Kadirhas Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Anıl Aba, Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nüket Örnek Büken, İstanbul Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Gökhan Acar, Esenyurt Üniversitesi’nden Doç. Dr. Mehmet Yazıcı, Arel Üniversitesi’nden Prof. Dr. Evren Ayrancı, Boğaziçi Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Ziya Toprak, Aydın Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Özyeşil, Emekli Ülkü Özbek, Yalova Üniversitesi’nden Öğretim üyesi Tuğba Çalık, Yalova Üniversitesi’nden Öğretim üyesi Muhammed Alperen Albayrak ve Yalova Üniversitesi’nden Prof. Dr. Fahri Apaydın.

Prof. Dr. Fahri Apaydın

Prof. Dr. Fahri Apaydın, ‘Akademi Etik Derneği‘yle ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye’deki üniversitelerden saygın öğretim üyeleriyle biraraya gelerek, kurmuş oldukları ‘Akademi Etik Derneği‘yle, özellikle yurt içinde ve yurt dışında etik değerlerin yerleşmesini, etik değerlerin benimsenmesini ve onlara riayet edilmesini sağlayacaklarını söyledi.

Akademi Etik Derneği‘ olarak bilimsel faaliyetlerin düzenlemesine büyük önem verecekleri ifade eden Prof. Dr. Fahri Apaydın, “bilimsel faaliyetlerinin desteklemenin yanı sıra, öğretim elemanlarının, öğrencilerin ve uygulamacıların etik değerler açısından haklarının korunmasına çalışacağız” dedi.

 

 Prof. Dr. Fahri Apaydın kimdir?

Prof. Dr. Fahri Apaydın Kırıkkale ilinde 04/08/1971 tarihinde doğdu. 1978-1983 Tarihlerinde Ankara Çağlar İlkokulu’nda ilköğretim eğitimi aldı.

1983-1990 Yıllarında TED Ankara Koleji’nde orta öğretim ve lise eğitimini aldıktan sonra 1990 yılında Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği’nde üniversite eğitimine başladı.

1998-1999 yıllarında askerlik görevini, Balıkesir Çok Programlı Astsubay Hazırlama Okulu’nda asteğmen olarak yaptı.

1999 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü’nde işletme eğitimi aldı. 2001 Yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Anabilim Dalı Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı’nda yüksek lisans eğitimine başladı ve 2003 yılında mezun oldu.

2003-2007 Yılları arasında GYTE’ünde genel işletme doktora eğitimi aldı. 2008-2009 Yılında İstanbul Aydın Üniveristesi’nde yardımcı doçent olarak çalıştı.

2009 yılında Yalova Üniversitesi’nde yardımcı doçent olarak görev yapmaya başladı. 2012 yılında doçent ve 2018 yılında profesör oldu.

Evli ve üç çocuk babası olan Prof. Dr. Fahri Apaydın Yalova Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokul kurucusudur ve halen Yalova Üniversitesi’nde İ.İ.B.F.’de öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

YALOVA, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir